Nowa firma – jak szukać klientów?

Wiele osób stoi przed wyborem: własna działalność czy praca na etacie? Co jest lepsze? Czy zarabianie zadowalających pieniędzy jest możliwe, mając własną firmę? Jak pozyskiwać nowe zlecenia, aby utrzymać płynność finansową?

Praca na etacie

Niewątpliwą zaletą pracy u kogoś jest poczucie stabilizacji. Przedsiębiorca musi nam wypłacać należne pieniądze co miesiąc. Zawsze jesteśmy chronieni na wypadek, gdyby niewłaściwie spełniał on swoje obowiązki względem nas. Co istotne nie martwimy się także o opłaty do ZUS, kiedy zrobić przelew i w jakiej wysokości. Dodatkowo należy nam się płatny urlop. To daje nam poczucie bezpieczeństwa.

Niestety to nie my decydujemy o wszystkim, co się dzieje w firmie. Nawet jeśli nie podobają się nam konkretne rozwiązania, to musimy się do nich dostosować. Praca na etacie to także stres związany ze sprostaniem nowym wymaganiom szefa. Wiele osób wolałoby pracować na sukces własnej firmy.

Działalność gospodarcza

Sami jesteśmy sobie szefem, nikt nie stoi nam nad głową. To na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie firmy. Wybieramy takie rozwiązania, które uważamy za najlepsze i najbardziej rozwojowe. Zabiegania o klienta generują konkretne przychody.

Minusem jest jednak to, że mamy znacznie więcej obowiązków i często musimy zostawać w pracy, aby dopilnować wszystkiego, zwłaszcza na początku. Długie wakacje oraz zasłużony odpoczynek mogą wielokrotnie okazać się trudne do realizacji. To także strach o to, czy firma będzie przynosiła zyski, czy uda się pozyskać nowych klientów. Te obawy dotyczą zwłaszcza przedsiębiorców, którzy dopiero wchodzą na rynek.

Jak szukać klientów?

Rozpoczynając własną działalność gospodarczą, musimy wiedzieć, w jaki sposób pozyskiwać nowe zlecenia. Dzięki temu zachowamy płynność finansową, nie nadwyrężając budżetu od samego początku.

* Wielkie otwarcie. Ważne, żeby usłyszało o nim jak najwięcej osób. Muszą wiedzieć, że rozpoczęliśmy działalność i chętnie wysłuchamy sugestii, propozycji, wychodzimy naprzeciwko oczekiwaniom klienta.

* Udział w przetargach publicznych. Świetny sposób, aby zarobić pieniądze, zwłaszcza gdy brakuje zleceń. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że mają niską barierę wejścia. Wystarczy tylko spełnić określone warunki przedstawione w ofercie. Korzyści zaś z udziału są duże. Do podstawowych można zaliczyć przede wszystkim małą konkurencję. Przetargi publiczne nie należą do bardzo popularnych, tym samym mamy większą szansę na zdobycie korzystnej oferty. Dodatkowo prawo zamówień publicznych mówi o tym, że konkurowanie nie może się opierać tylko na obniżeniu ceny. Istotne jest również podnoszenie jakości. Przetargi to także gwarancja wypłaty zarobionych pieniędzy, która jest uregulowana prawnie.

* Referencje. Warto poprosić zadowolonych klientów o wystawienie opinii. To zwykle od ich sprawdzenia zaczynają osoby, które chcą skorzystać z naszych usług. Każda pozytywna działa na naszą korzyść.

* Social Media. Należy dbać o wizerunek swojej firmy. Warto publikować nie tylko treści zachęcające do wybrania naszego przedsiębiorstwa, ale również wartościowe, które ktoś będzie polecał innym. Dzięki temu osoba, którą zainteresował artykuł, może sprawdzić co oferujemy i skorzystać z naszych usług.

Prowadzenie firmy wymaga wiele trudu i poświęcenia. Jednak przynosi więcej satysfakcji niż praca na etacie. Dlatego tak istotne jest dbanie o klienta od samego początku i poszukiwanie zleceń, które będą generowały zyski. Należy korzystać z wielu dostępnych możliwości.

Artykuł powstał przy pomocy https://www.oferent.com.pl

Poprzedni artykułDlaczego wdrożenie ISO 45001 i obecność autora BHP w miejscu pracy są niezbędne?
Następny artykułRozwój sprzedaży internetowej vs zakaz handlu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj