Konsumenci coraz odpowiedzialniej podchodzą do swoich zakupów i bardzo ważną kwestią dla wielu z nich jest to, w jakim stopniu produkcja danego towaru zaszkodziła środowisku. Jak to wygląda w przypadku winyli? Dzięki nowym technologiom ekologiczne tłoczenie płyt jak najbardziej jest możliwe.
„Zielona” produkcja płyt winylowych
Jak wpływ na środowisko naturalne ma tłoczenie płyt winylowych? Przez długi czas rzeczywiście nie był to zbyt przyjazny naturze proces, a tłocznie zużywały ogromne ilości energii, przez co tradycyjnie wytwarzane płyty winylowe charakteryzowały się wysokim śladem węglowym. Pozyskiwanie surowca niezbędnego do wytworzenia PVC również nie zawsze odbywało się z poszanowaniem środowiska, dlatego wielu fanów muzyki zaczęło się zastanawiać, czy kolekcjonowanie płyt może dalej uchodzić za etyczne hobby.
Wbrew pozorom jednak, streaming wcale nie jest dużo bardziej ekologiczny, więc zamiana płyt winylowych na cyfrowy dźwięk tylko pozornie bardziej służy środowisku – przechowywanie danych również wymaga mnóstwa energii, podobnie jak zasilanie urządzeń elektronicznych służących do odtwarzania.
Jak powstają ekologiczne płyty winylowe?
Jak zatem słuchać muzyki bez wyrzutów sumienia? Z ukochanych winyli nie trzeba rezygnować – wystarczy wybierać producentów dbających o środowisko naturalne. W XDiSC udało się znacząco zredukować ślad węglowy płyt winylowych, i to bez szkody dla jakości odtwarzanej muzyki. Ciepło, które powstaje podczas tłoczenia płyt, jest odzyskiwane i służy do ogrzewania pomieszczeń biurowych, a straty energii ograniczono dzięki nowoczesnej izolacji. Energia niezbędna do zasilania maszyn w dużym stopniu pochodzi ze źródeł odnawialnych, a nie surowców kopalnych – XDiSC korzysta z paneli fotowoltaicznych. Do tego linie produkcyjne zaprojektowano tak, aby zminimalizować zużycie prądu.
Odpady produkcyjne nie trafią do śmieci, tylko wracają do tłoczni jako surowiec do tzw. płyt re-vinylowych lub robi się z nich ozdoby, np. efektowne zegary ścienne. Okładki do płyt powstają z ekologicznych materiałów, również farby wykorzystywane w drukarniach są w pełni bezpieczne dla środowiska oraz użytkowników.