Jak szybko zastrzec kartę bankomatową?

Karta płatnicza i kłódka leżące na klawiaturze komputera.

Utrata karty bankomatowej – np. na skutek kradzieży albo zgubienia – może przytrafić się każdemu. I choć w pierwszej chwili u wielu osób w takiej sytuacji pojawiają się czarne wizje w postaci wyczyszczenia konta przez złodziei, to jednak wszystkim przykrym konsekwencjom można zapobiec. Wystarczy szybko zastrzec kartę – podpowiadamy, jak zrobić to różnymi dostępnymi metodami.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zastrzec kartę bankomatową w placówce banku,
  • jak zastrzec kartę bankową przez infolinię,
  • jak zastrzec kartę do bankomatu przez bankowość internetową lub mobilną,
  • jak szybko zastrzec kartę przez system Zastrzegam.pl.

Choć korzystanie z kart płatniczych jest dużo bezpieczniejsze niż noszenie przy sobie dużych kwot gotówki, to jednak każdemu może przytrafić się utrata karty – jej zgubienie albo kradzież. Zawsze jest to przykra sytuacja, która wywołuje stres i nerwy. Warto jednak pamiętać, że wszystkim negatywnym skutkom utraty karty można zapobiec, i to naprawdę w prosty sposób. Wystarczy zachować zimną krew i… szybko zastrzec kartę. Dzięki temu osoba, która w nieuprawniony sposób weszła w jej posiadanie, straci jakąkolwiek możliwość korzystania z karty.

Jak zastrzec kartę do bankomatu w placówce banku?

Jeśli do utraty karty doszło np. w centrum handlowym, na głównej ulicy miasta czy w jego ścisłym centrum, skąd blisko do czynnej placówki swojego banku, najszybszym sposobem jej zastrzeżenia będzie udanie się właśnie do najbliższej siedziby banku i dopełnienie wszystkich formalności na miejscu.

Oczywiście należy mieć świadomość, że metoda ta ma pewne ograniczenia. Placówki bankowe są czynne najczęściej w dni robocze, w określonych godzinach – w weekend może pojawić się problem z taką drogą kontaktu. Dodatkowo pracownik banku, zastrzegając kartę, będzie wymagał okazania dokumentu tożsamości – jeśli straciłeś cały portfel, nie tylko z kartą i dokumentami, ten sposób zastrzeżenia karty może nie być akurat dostępny.

Jak zastrzec kartę bankową przez infolinię?

Inna metoda zastrzegania zgubionej lub skradzionej karty płatniczej to skontaktowanie się z infolinią swojego banku, gdzie podczas rozmowy z konsultantem – również po weryfikacji tożsamości – można zlecić odpowiednią operację.

O ile telefon komórkowy w obecnych czasach ma właściwie każdy, o tyle nie wszyscy posiadamy na liście kontaktów numer na infolinię banku. Jeżeli znajdujesz się w zasięgu sieci internetowej, możesz wejść na stronę banku i sprawdzić numer. Gorzej, jeśli nie masz takiej możliwości. Problematyczna jest również sytuacja, gdy np. z całym portfelem straciłeś karty do kilku kont w różnych bankach. Kontakt ze wszystkimi instytucjami może być wówczas zbyt czasochłonny, biorąc pod uwagę konieczność szybkiego działania.

Jak zastrzec kartę bankomatową przez internet lub aplikację mobilną?

Możliwość zastrzeżenia skradzionej lub zgubionej karty daje klientom wiele systemów bankowości internetowej oraz bankowe aplikacje mobilne. Schemat we wszystkich wygląda podobnie – należy zalogować się na stronie banku lub do aplikacji na swoim telefonie i znaleźć opcję „Karty”. Kolejny krok zależy już od konkretnego banku – zazwyczaj trzeba kliknąć przycisk „Opcje”, „Szczegóły” albo „Ustawienia” i wybrać button „Zastrzeż kartę”. Całą operację należy zatwierdzić w typowy dla danego banku sposób – np. przez wpisanie numeru PIN albo podanie kodu autoryzacyjnego otrzymanego w wiadomości SMS.

Oczywiście należy pamiętać, że zarówno zastrzeganie kart przez bankowość elektroniczną, jak i aplikację mobilną jest dostępne tylko w sytuacji, gdy masz dostęp do internetu.

Jak zastrzec kartę bankową przez system Zastrzegam.pl?

Szybkie i wygodne zastrzeżenie karty możliwe jest również przez system Zastrzegam.pl działający pod numerem telefonu (+48) 828 828 828, którego operatorem jest Związek Banków Polskich. System obejmuje wiele działających w naszym kraju banków, jest dostępny 24 godziny na dobę (również w niedziele i święta), nie wymaga dostępu do sieci. Po wybraniu numeru system pyta o sprawę, z którą dzwonisz – jego działanie jest oparte na innowacyjnej technologii rozpoznawania mowy. Po rozpoznaniu sytuacji system przekierowuje do właściwej infolinii banku, gdzie można zastrzec kartę.

Jak widać, metod zastrzegania utraconej karty płatniczej jest wiele i każdy może wybrać tę, która w jego sytuacji jest najwygodniejsza i najszybsza. Akurat w tej kwestii liczy się bowiem jak najkrótszy czas reakcji.

Poprzedni artykułNaprawa wózków widłowych- klucz do niezawodności i efektywności Twojego magazynu
Następny artykułJak otworzyć własny sklep odzieżowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj