Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w Norwegii: Jak zabezpieczyć siebie i swoich pracowników?

ubezpieczenia w Norwegii

Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne są bardzo istotne dla osób, które decydują się na pracę w Norwegii. Podstawę korzystania ze świadczeń oferowanych przez norweski Urząd Pracy i Polityki Społecznej NAV stanowi członkostwo w Narodowym Systemie Ubezpieczeń Społecznych – Folketrygden, co obejmuje chociażby opiekę zdrowotną, zasiłek chorobowy, emerytury czy wsparcie medyczne. Z usług tych mogą korzystać wszystkie osoby, które legalnie pracują w Norwegii.

Członkostwo w Folketrygden

Przynależność do Folketrygden jest zgodnie z norweskimi przepisami obowiązkowa. Członkostwo przysługuje osobom zamieszkującym lub pracującym w Norwegii, w tym także podczas pobytu za granicą. Status członka obowiązkowego daje możliwość korzystania z wielu przewidzianych zasiłków i świadczeń. Osoby mieszkające legalnie w Norwegii od minimum 12 miesięcy automatycznie zyskują przynależność do systemu ubezpieczeń społecznych. Członkowie z tytułu zamieszkania utrzymują swój status nawet w przypadku przebywania zagranicą przez okres 12 miesięcy z rzędu. Na członkostwo liczyć mogą też osoby niemieszkające w Norwegii na stałe. Warunkiem jest np. praca dla pracodawcy norweskiego lub pracodawcy należącego do norweskiej strefy ekonomicznej czy posiadanie obywatelstwa norweskiego lub kraju wchodzącego do Europejskiej Strefy Ekonomicznej i pracowanie na norweskim statku lub w służbie państwowej. Członkostwo może być również dobrowolne, co wymaga przebywania w kraju przez okres 3-12 miesięcy. Nie trzeba w tym czasie pracować, jednak konieczne jest posiadanie silnych związków z Norwegią.

Składka na ubezpieczenie

Przynależność do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych wiąże się z koniecznością opłacania składki ubezpieczeniowej, jeżeli dana osoba uzyskuje dochód z tytułu pracy lub emerytury. Wysokość opłat zależy od statusu podatkowego w Norwegii, a także faktu odprowadzania składki razem z podatkiem przez Urząd Podatkowy. Znaczenie ma też fakt odprowadzania przez pracodawcę arbeidsgiveravgift, czyli opłaty za zatrudnienie. Na wysokość składki wpływa ponadto przynależność do konkretnych części systemu ubezpieczeń społecznych w sytuacji, gdy dana osoba nie ma statusu członka obowiązkowego.

emerytura i system ubezpieczeń w Norwegii

Ubezpieczenie medyczne

Jako potwierdzenie ubezpieczenia w Norwegii funkcjonuje druk S1, wydawany przez HELFO – agencję norweskiego Ministerstwa Zdrowia. Dokument ten gwarantuje zainteresowanemu oraz jego rodzinie dostęp do podstawowych usług medycznych w Norwegii i innych państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, włącznie z Polską. Podanie należy złożyć do samego wystawcy, czyli HELFO. Na etapie weryfikacji druk może zostać odesłany do wnioskującego. W takiej sytuacji należy go dostarczyć do właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce. Wystawca może też wysłać druk bezpośrednio do NFZ. Wiele osób ma problemy z poprawnym sporządzeniem podania, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Konsultanci firmy Polish Connection przygotowują druk HELFO S1 po polsku, a także sprawnie obsługują ubezpieczenia w Norwegii.

Emerytura w Norwegii

W Norwegii wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet wynosi 67 lat. W niektórych przypadkach możliwe jest wcześniejsze przejście na emeryturę w wieku 62 lat, jednak dotyczy to wyłącznie osób o stażu pracy 40 lat. Na system emerytalny w Norwegii składają się różne elementy. Obejmuje on emeryturę wypłacaną z odpowiednika polskiego ZUS, czyli Folketrygden. System uwzględnia pracownicze programy emerytalne czy dobrowolne oszczędności emerytalne. Przynależność do Folketrygden daje możliwość uzyskania w Norwegii minimalnej emerytury, jednak tylko pod warunkiem minimum 5-letniego członkostwa w Narodowym Systemie Ubezpieczeń Społecznych. Nie bez znaczenia pozostaje również uzyskiwanie dochodu w określonej wysokości przez okres składkowy.

Poprzedni artykułJak otworzyć własny sklep odzieżowy?
Następny artykułKadry i płace – samodzielna obsługa czy usługi outsourcingowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj