B&R to działania kolektywne, których zasadniczym celem jest potwierdzenie hipotez lub odkrywanie praw, rządzących otaczającym nas światem. Prace badawczo¬-rozwojowe mają charakter naukowy lub techniczny, a ich praktyczny aspekt wiąże się z odkryciem jednego z komponentów łańcucha zależności w danym obszarze. R&D usprawniają również postęp, gdyż efektem ich prowadzenia są zazwyczaj wynalazki i nowatorskie rozwiązania technologiczne. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób pozyskać ulgę na działania w tym sektorze.
Komu przysługuje bonifikata B+R?
Specjaliści firmy Crowe.com/pl udzielą Ci dokładnych informacji na temat przysługującej ulgi. Dowiesz się, które usługi można odliczyć w ramach rozliczeń PIT i jaki jest ich limit.
Prawo do korzystania z bonifikaty na prace badawczo-rozwojowe przysługuje m.in.:
– producentom drożdży,
– wytwórcom klejów,
– producentom leków i suplementów,
– dostawcom usług informatycznych.
Potrzebne dokumenty
Chcąc z korzystać z ulgi B+R, należy wyodrębnić jej koszty w księgach podatkowych. Ustawy prawne nie wskazują jednak jedynego właściwego sposobu wpisywania wydatków na tę działalność do rejestrów.
Co należy zrobić?
Aby skorzystać z ulgi, podatnik powinien:
- a) Ustalić wysokość kosztów, podlegających potrąceniu
- b) Określić limit odliczenia kosztów kwalifikowanych
- c) Ustalić kwotę ulgi B&R
- d) Odliczyć wydatki refundowane w rozliczeniu podatkowym
Czym są koszty kwalifikowane?
Wydatki, uprawniające do korzystania z ulgi, obejmują m.in.:
– wynagrodzenia dla pracowników,
– koszty nabycia materiały,
– wynagrodzenia dla zespołu doradczego i analitycznego,
– koszt niezbędnych aparatur naukowych.
Ulga B&R to dużą oszczędność dla osób, prowadzących własną działalność gospodarczą. Warto jednak wiedzieć, jakie dokumenty złożyć i które usługi podlegają bonifikacie, by skorzystać z prawa do dodatkowego odliczenia. Wiele firm nie korzysta z ulgi B&R, gdyż jej właściciele są przekonani, iż nie spełniają wymaganych warunków. Nic bardziej mylnego. Prawo do korzystania z bonifikaty przysługuje bowiem przedsiębiorstwom, działającym w różnorodnych sektorach gospodarczych.