Mały przewodnik po procedurach celnych

ksiazki-prawo

Procedury celne to w uproszczeniu zestaw reguł o charakterze urzędowym, których należy przestrzegać przy wywożeniu towarów poza granice kraju. Regulują one zarówno import jak i eksport towarów między różnymi państwami. Są one niezbędne do monitorowania przepływu towarów, zapewniają bezpieczeństwo, ułatwiają pobieranie należnych opłat i przestrzeganie lokalnych i międzynarodowych przepisów.

Żeby lepiej zrozumieć sposób działania procedur opiszemy nieco dokładniej kilka z nich:

Procedura dopuszczenia do obrotu: jest to proces, podczas którego importowane towary są formalnie wprowadzane na terytorium danego kraju i stają się częścią jego gospodarki. Procedura obejmuje zgłoszenie towarów do odpowiednich organów celnych, zapłacenie wszelkich należnych opłat celnych i podatków, a także spełnienie innych formalności (takich jak udowodnienie, że towary wypełniają wyznaczone standardy i regulacje).

Procedura wywozu: to z kolei regulacje dotyczące wysyłania towarów poza granice kraju. Procedura definiuje wymagania dotyczące tego gdzie i jak zgłosić towary i o jaką dokumentację należy zadbać.

Procedura tranzytu: z tej procedury będziemy korzystać gdy towary przemieszczają się przez terytorium danego kraju, ale nie są do niego importowane ani w nim sprzedawane. Procedura reguluje formalności, które w takim przypadku musi spełnić przewoźnik.

Procedura końcowego przeznaczenia: ta procedura opisuje w jakich przypadkach jest możliwy import towarów bez natychmiastowego obciążenia cłami i podatkami – chodzi tu o kwestię towarów, które zostaną użyte do konkretnie określonych celów (np. towary będą wykorzystane w montażu przemysłowym).

Procedura składowania celnego: stosując się do tej procedury można przechowywać towary w specjalnym miejscu – składzie celnym lub w magazynie czasowego składowania – bez natychmiastowego obciążenia cłami i podatkami. W czasie przechowywania towarów w magazynie celnym, można je konfekcjonować, oklejać, sortować lub wykonywać inne proste czynności przewidziane w regulacjach, ale nie można ich przetwarzać lub zmieniać zasadniczego charakteru. Istnieje możliwość sprzedaży (przeniesienia własności) towaru objętego procedurą składu celnego, jednak wymaga to zachowania odpowiednich czynności.

Procedur celnych jest oczywiście więcej. Stanowią dosyć skomplikowany element handlu międzynarodowego i wymagają zrozumienia i przestrzegania wielu przepisów. Każda procedura ma swoje własne szczegółowe wymagania i szereg formalności, które muszą zostać spełnione. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego typu procedur, zawsze możemy skorzystać z usług doradców celnych.

Opracowanie: firma Nowak Consulting – Doradztwo Celne.

Poprzedni artykułForemki aluminiowe – praktyczne rozwiązanie w gastronomii
Następny artykułJakie są cechy idealnego ośrodka na konferencję?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj