Pożyczki krótkoterminowe, czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie?

Pożyczki krótkoterminowe, czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie?

Bardzo szybkie pieniądze, a przy tym minimum formalności – pożyczka krótkoterminowa. Szczególnie w przeciągu kilku ostatnich lat taki rodzaj pożyczki znacząco zyskał na popularności. Równie szybko pojawiają się również instytucje, które oferują pożyczki krótkoterminowe bezrobotnym, czy zadłużonym.

Wady i zalety pożyczek krótkoterminowych

Znaczny wzrost popularności pożyczek krótkoterminowych dyktuje z jednej strony ich łatwa dostępność, a z drugiej znaczne zaostrzenie kryteriów podczas udzielania pożyczek i kredytów przez banki. Pożyczka krótkoterminowa zostanie udzielona praktycznie każdemu, kto ma ukończone osiemnaście lat, w tym osobie, która nie posiada stałego źródła dochodu, czy nierzetelnemu kredytobiorcy, który został wpisany na listę Biura Informacji Kredytowej, czy osobie, która wykazuje skrajnie niski wskaźnik zdolności kredytowej. Podczas zawierania umowy o pożyczkę krótkoterminową nikt z pewnością nie sprawdzi historii kredytowej kredytobiorcy, czy stanu jego obecnie posiadanych zobowiązań. Do jej wzięcia wystarczy podpis i dowód osobisty.

Formalności zatem zostały ograniczone do niezbędnego minimum, niemniej jednak ma to także swoje wady. Pierwszą z nich jest konieczność ubezpieczenia pożyczki, co będzie generować nadprogramowe koszty. Ich ogólny poziom może być przy tym dość wysoki, gdyż pomimo, że pożyczka krótkoterminowa jak sama nazwa wskazuje, udzielana jest na niedługi okres czasu, a przy tym na niewielką kwotę, to trzeba za nią dużo zapłacić. Do kosztów ubezpieczenia należy doliczyć również wartość samego oprocentowania, które zwykle posiada wskaźnik na poziomie maksymalnej wartości oprocentowania, które przewiduje polskie prawo – tzn. czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.

Mało tego, w przypadku pożyczek krótkoterminowych należy także uregulować opłaty dodatkowe, czy prowizje, które nie będą wykazane w żaden sposób w obszarze oprocentowania. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć można : opłatę za przygotowanie, albo za udzielenie pożyczki, a także prowizję za obsługę zobowiązania. Nie można zapominać również o ewentualnych kosztach, które związane są z opóźnieniem spłaty ratalnej, albo całkowitej pożyczki – nawet, jeżeli opóźnienie jest niewielkie, może dojść do naliczenia dość dotkliwych kar umownych.

Dostępność pożyczek krótkoterminowych

Na rynku istnieje wiele instytucji, które mogą udzielić nam pożyczki krótkoterminowej, dostępne są także chwilówki bez baz. Wynika to z faktu, że oferowane przez nie produkty są niezwykle popularne. W tymże obszarze wymienić można zarówno firmy, które działają lokalnie, jak i te bardziej renomowane przedsiębiorstwa, które posiadają zasięg ogólnopolski. Pożyczki krótkoterminowe udzielane są praktycznie każdemu. Jest to związane z niewielką ilością formalności, gdzie wystarczy legitymować się dowodem osobistym. Ponadto jak już wcześniej wspomniano, nie jest sprawdzana historia kredytowa, a także ewentualny wpis na listę dłużników.

Poprzedni artykułJak tanio wynająć biuro na początku działalności
Następny artykułKredyt gotówkowy czy kredyt odnawialny? Wady i zalety, co i kiedy bardziej się opłaca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj