232 tysięcy zamontowanych pomp ciepła w Polsce

Obecnie pompy ciepła są jednym z najważniejszych technologii dążących do osiągnięcia założonej neutralności klimatycznej. Według raportu „Heat pumps barometer 2021” do tej pory sprzedano ponad 4,3 milionów rocznie, co udowadnia silną pozycję na rynku tego rozwiązania. Dotychczas zebrane dane rynkowe potwierdzają, iż na terenie Unii Europejskiej w zeszłym roku działało 41,9 milionów pomp ciepła, które łącznie dostarczyły 13,2 Mtoe energii, z czego większość to urządzenia powietrzne. Najwięcej pomp ciepła jest zainstalowanych we Włoszech. Korzystając z danych EuroObserv’ER widzimy, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba pomp ciepła w tym kraju została zredukowana do poziomu 17,9 mln (w 2019 roku wynosiła 18,2 mln). W rankingu za Włochami znalazła się Francja z ilością 8,6 mln pomp ciepła, a następnie Hiszpania – 4,5 mln pomp ciepła. Na dzień dzisiejszy Polska posiada ponad 232 mln pomp ciepła, co klasyfikuje nas w połowie rankingu.

Sprzedaż pomp ciepła w 2020 roku

W 2020 roku sprzedaż pomp ciepła wyniosła około 4,3 mln sztuk. W porównaniu z rokiem 2019 (4,2 mln sztuk) widzimy tutaj tendencję wzrostową. Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą związaną z pandemią, jest to ogromny sukces rozwoju tej technologii.

Rynek włoski jest również liderem w sprzedaży powietrznych pomp ciepła, gdzie odnotowano sprzedaż na poziomie 1,57 mln w roku 2020. Następna w rankingu sprzedaży jest Francja z wynikiem 987 tys. sprzedanych sztuk. W Polsce, w 2019 roku sprzedano 31 314 pomp ciepła. W 2020 roku liczba sprzedanych powietrznych pomp ciepła wynosiła już 54 125 – co kwalifikuje nasz kraj na 12 miejscu w rankingu.

Najczęściej wybieranym na rynku urządzeniem jest pompa typu powietrze-powietrze. Tylko w 2020 roku sprzedano aż 3,6 mln tych urządzeń. Najważniejsze rynki znajdują się w obszarze śródziemnomorskim, co nie jest zaskoczeniem analizując poprzednie dane. Włochy, Francja i Hiszpania posiadają 74,6 procent zainstalowanych urządzeń na terenie Europy. Mimo obecnej sytuacji rynkowej odnotowano wzrost sprzedaży na poziomie 15,2 procent. W Polsce notowany jest aż dwukrotny wzrost (108 procent) sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-powietrze w porównaniu do roku 2019. Wzrostem sprzedanych pomp ciepła może pochwalić się również Dania (50,6 procent), Niemcy (44,08 procent) oraz Belgia (35,6 procent).

Liderem w sprzedaży gruntowych pomp ciepła jest Szwecja, gdzie zainstalowano 23 757 sztuk w roku 2020, a w roku 2019 sprzedano 25 343 jednostek. Kolejno w klasyfikacji zajmują miejsca Niemcy z wynikiem 22,2 tysiąca sprzedanych jednostek, Holandia – 19,3 tysiące, Finlandia – 8,6 tysięcy gruntowych pomp ciepła. W tym rankingu Polska znalazła się na piątym miejscu z wynikiem 5 622 sprzedanych jednostek w roku 2020. U nas, tak samo jak w Szwecji również zanotowano spadek sprzedaży tego rodzaju pomp ciepła w porównaniu do roku 2019.

Pompy ciepła solanka/woda odnotowują najniższy poziom sprzedaży w porównaniu do pomp powietrznych. Jednak w skali europejskiej to właśnie ten sektor zanotował najwyższy wzrost w porównaniu do roku 2019. Sprzedano 100 838 sztuk w roku 2020 co dało 9,1 procentowy wzrost. Liderem tutaj jest Holandia, która zanotowała 64,6 procent w stosunku do roku 2019.

Termomodernizacja z pompą ciepła

Obecnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na odpowiednio ciepłą lub zimna temperaturę w naszych budynkach. Dzięki poprawnej izolacji budynku, montowania innowacyjnej stolarki okiennej oraz wydajnego systemu ogrzewania i chłodzenia mamy pewność co do ekonomicznego oraz ekologicznego rozwiązania jakim są pompy ciepła.

Obecnie bardzo kluczowe jest jak najszybsze wdrożenie procesu termomodernizacji. Tutaj z pomocą przychodzi kolejna strategia Unii Europejskiej – Fala Renowacji. Obecnie w UE około 35 procent budynków ma ponad 50 lat z czego prawie 75 procent jest nie efektywna energetycznie. Tylko 0,4-1,2 procent (w zależności od kraju) zasobów budowlanych jest odnawiana każdego roku. Oczywiście Unia Europejska pracuje, aby ten wskaźnik zwiększyć.

W Polsce branża pomp ciepła spodziewa się kolejnego rekordu sprzedaży tej instalacji w tym roku. Zdaniem prezesa organizacji PORT PC, pana Pawła Lachmana istnieje prawdopodobieństwo, że Polska stanie się trzecim rynkiem w Unii Europejskiej pod kątem zainstalowania pomp ciepła w roku 2021.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauką montażu lub serwisu pomp ciepła zarówno na szkolenia i naukę i kurs Instalatora Pomp Ciepła: https://www.oszomega.pl/kurs-certyfikowany-instalator-pomp-ciepla-oze/.

Poprzedni artykułCena w e-commerce – dlaczego ma większe znaczenie niż w sprzedaży stacjonarnej?
Następny artykułCzym jest metodologia Agile?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj