Podwyżki w 2022 roku

W ostatnim czasie temat podwyżek jest bardzo gorący. Nie mówimy tutaj jedynie o tych dotyczących płac, lecz tak naprawdę wszystkiego, co nas otacza. Po pandemii wpływ na sytuację w kraju mają obecnie przede wszystkim: wojna tocząca się tuż za naszą wschodnią granicą oraz szalejąca inflacja. Spodziewamy się zdecydowanego wzrostu cen energii, np. w związku z odciętymi dostawami gazu z Rosji. Jako że do wyprodukowania wszystkiego potrzebna jest energia – ciągłe podwyżki cen będą nam prawdopodobnie towarzyszyły jeszcze przez długi czas.

Co w takiej sytuacji myślą pracownicy? Naturalnie będziemy generalizować, ale uważamy, że kieruje nimi teraz chęć podniesienia własnych zarobków, tak by utrzymać obecny poziom życia. Czy jednak są na to szanse? Co ma wpływ na wysokość podwyżek oraz jak wyglądały wzrosty wynagrodzeń w ciągu ostatnich kilku lat?

Czynniki wpływające na podwyżki

O tym, czy nastąpi i jaki będzie wzrost płac, decyduje wiele czynników. Pierwszym z nich są stabilność finansowa organizacji oraz jej dochody w ostatnim okresie. Jak to mówią: z pustego to i Salomon nie naleje. Wobec tego, jeśli w budżecie przedsiębiorstwa mamy braki, to niestety podwyżki będą niższe. Czynnikiem, z którego mało osób zdaje sobie sprawę, jest płaca minimalna. Na jej wyrównanie – do czego każda firma jest zobligowana – mogą zostać przeznaczone znaczne środki. Wówczas poziom wzrostu wynagrodzenia dla pozostałych grup uzależniony będzie od tego, jaka kwota zostanie w portfelu organizacji.

Zatem czy my, jako pracownicy, mamy jakiś wpływ na to, jaką podwyżkę dostaniemy? Oczywiście, że tak. Znaczenie mają bowiem również nasze indywidualne wyniki. Osiąganie odpowiednich rezultatów, realizowanie celów czy wychodzenie z inicjatywą sprawiają, że stajemy się nie tylko dobrym, ale też niezastąpionym pracownikiem. Firma będzie więc chciała docenić nasze osiągnięcia. Ten fakt będzie dodatkowo spotęgowany, jeśli nasze kompetencje są mocno pożądane na rynku pracy, czyli kiedy popyt na nie przewyższa podaż. Mówimy wówczas o tzw. rynku pracownika. Aby zachęcić nas do zmiany pracy, stawki obowiązujące na rynku będą wyższe. Jeśli nasza obecna organizacja chce, byśmy pozostali w jej murach – musi zagwarantować nam dobrą podwyżkę.

Rynek pracownika i jego wpływ na podwyżki

Rozpoczęliśmy temat rynku pracownika (a właściwie to koniunktury panującej na rynku) i tego, jak duży wpływ ma na podwyżki. Od wielu lat sukcesywnie zjawisko to się pogłębiało. Jego koniec miał przyjść wraz z pandemią. Co ciekawe, upadek ten zwiastowano już wtedy, gdy o koronawirusie nikt nie słyszał. Inni natomiast mówili, że będziemy się mierzyć z jeszcze większymi trudnościami z rekrutacją pracowników. Kto miał rację? Wszystko zależy od tego, z jakiej branży pochodzi dany ekspert. Owszem, w sektorze motoryzacyjnym dało się odczuć spowolnienie i tutaj mocno zwiastowano nadchodzące problemy pracowników. Nie powinniśmy jednak na podstawie sytuacji z jednego sektora wysuwać wniosków co do całej Polski. To samo tyczy się drugiej strony – nie wszędzie jest tak komfortowo jak w IT.

Co jednak mówią dane? W 2019 roku bezrobocie spadło do 5%. Dopiero w II kwartale 2020 roku ten wskaźnik zaczął wzrastać jako odpowiedź na kryzys związany z pandemią. Niepewność co do stabilności finansowej organizacji spowodowała, że sporo z nich zdecydowało się zamrozić podwyżki na okres co najmniej kilku miesięcy. Nie było jednak tak drastycznych cięć, jak zapowiadały media. Ponownie wpadliśmy tutaj w pułapkę przekładania ekstremum na ogół (czyli sytuacji panującej np. w branży turystycznej). W miarę jak przyzwyczajaliśmy się do nowych okoliczności, wrócił temat rynku pracownika, który – jak się okazuje – ponownie rozkwitł. Znowu brakuje rąk do pracy, a firmy są w stanie zapłacić dużo za dobrego pracownika.

Jaki będzie ten rok? Tym razem doświadczamy kryzysu wojennego. Czy to w jakiś sposób przełoży się na wynagrodzenia?

Średnie podwyżki w 2022

Jaki wzrost pensji zaproponować pracownikom, tak by nie szukali nowego zajęcia? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do obiektywnych źródeł danych. Znaleźć je możemy w najnowszym wydaniu Analizy Podwyżek opublikowanym przez manaHR. O rzetelności przedstawionych tam informacji świadczy fakt, iż pochodzą one bezpośrednio z organizacji uczestniczących w badaniu. Analiza zawiera wysokość średnich podwyżek systemowych realizowanych w danym roku w ujęciu ogólnym oraz z podziałem na kapitał firmy, zatrudnienie, obrót, sektor, branżę, region i mikroregion z uwzględnieniem każdej ścieżki (dyrektor generalny, członek zarządu, dyrektor funkcjonalny, kierownik, lider/mistrz, specjalista, brygadzista, robotnik). Eksperci manaHR zaprezentowali tam również informacje, jaki procent firm przyznaje podwyżki systemowo oraz indywidualnie, a także o miesiącach dokonywania rewizji wynagrodzeń.

Spójrzmy zatem, jaki jest planowany procent wzrostu wynagrodzeń systemowych w 2022 roku i porównajmy to do lat 2015 – 2021. Wyjaśnijmy jeszcze przed tym, czym jest systemowy wzrost płac. Zakłada on, że wszystkie osoby w firmie są objęte programem podwyżek, a ich wysokość może być uzależniona np. od stażu pracy.

analiza podwyżek 2022

Na wykresie widzimy, że w 2022 podwyżki systemowe mają być najwyższe od lat. Okazuje się bowiem, że ich średnia wartość to 5,5%. Podobny wskaźnik występował w 2018 roku. Lata 2020 i 2021 potwierdzają natomiast, że koronawirus miał wpływ na rynek, jednak nie aż taki duży, jak było to zapowiadane.

Oczywiście należy też przypomnieć, że powyższe dane są aktualne na teraz. Podana wysokość podwyżek może jeszcze ulec zmianie. Według przeprowadzonej przez manaHR analizy, aż 22% organizacji wciąż jeszcze nie wie, czy w 2022 roku będą przyznawać podwyżki (dane na I kwartał tego roku). Najprawdopodobniej wynikać to może z niepewności co do sytuacji wojennej i okoliczności, w jakich nas stawia. Pytanie jednak, co wygra – rynek pracownika istniejący w wielu branżach czy niepewność o przyszłość? Dużo światła rzucą na to dane, które będą przedstawione w następnym zestawieniu od manaHR. Kolejna Analiza Podwyżek zostanie opublikowana już w lipcu i będzie uwzględniać podwyżki realizowane w I oraz II kwartale tego roku.

Poprzedni artykułCertyfikacja ILM72 – na czym polega?
Następny artykuł3 zasady mądrego pożyczania online

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj