Makulatura w skupie – jak tam trafia i co się z nią dzieje?

W niemal każdym przedsiębiorstwie czy gospodarstwie domowym produkuje się mnóstwo niepotrzebnych odpadów, z których znaczna części kończy swoją drogę na wysypiskach śmieci. Wśród nich znajdują się nie tylko odpady, z którymi nie można nic zrobić, ale też taki, które poddane odpowiednim działaniom mogą zostać ponownie wykorzystane. Właśnie w tym celu stworzono między innymi skup makulatury, gdzie trafiają wszelkiego typu papierowe opakowania, gazety, książki i tektura wykorzystywane na co dzień w firmach oraz w prywatnych domach.

Jakim procesom podlega makulatura składowana w skupie?

Oddanie makulatury do profesjonalnego skupu to dopiero pierwszy krok do nadania jej drugiego życia. Tam, na miejscu zostaje ona zwykle poddawana kilku procesom, w czasie których zostaje sprasowana, oczyszczona z kurzu i brudu, a następnie przekazana do ponownego wykorzystania – zobacz http://www.sawo-recykling.pl/skup_makulatury.html.

Co jeszcze dzieje się z makulaturą w skupie? Najpierw surowiec ten składowany jest w belach. Te następnie trafiają do rozwłókniacza, gdzie odbywa się rozdrabnianie papieru. Następnie zostaje on oczyszczony z ciężkich zanieczyszczeń, takich jak zszywki czy piasek. Kolejnym etapem jest wydzielenie już czystego włókna, które jest zagęszczane, a w dalszych krokach nadaje się do ponownego użycia. Potem następuje kolejne oczyszczanie, sortowanie i zagęszczanie.

To pokazuje, że droga makulatury wcale nie jest krótka i z kilkudziesięciu kilogramów czy nawet ton surowca, zostaje czasami niewielka jego część, która ostatecznie zostanie przetworzona.

Jak wykorzystać makulaturę ze skupu?

Może się wydawać, że makulatura pochodząca ze skup ma niewiele zastosowań. A tymczasem wykorzystuje się ją do produkcji akcesoriów i opakowań produktów codziennego użytku. Z przetworzonej makulatury powstają choćby zeszyty, książki, przybory szkolne i biurowe, w tym osłonki na długopisy, ulotki reklamowe, opakowania kartonowe i tekturowe, papier toaletowy, filtry do kawy, opakowania do jajek itp. Zatem każdego dnia i w pracy i w domu mamy do czynienia z przedmiotami, które trafiły do nas ze skupów, gdzie wcześniej sami mogliśmy je oddać, lecz w nieco innej postaci. Ponowne wykorzystanie surowca tak popularnego jak makulatura pozwala ograniczyć wycinkę kolejnych drzew. W ten sposób zmniejsza się także obszar, na jakim składowane są odpady, a także ilość wytwarzanych zanieczyszczeń, które trafiają do gleby, wód gruntowych i powietrza.

Przetwarzanie makulatury ze skupów jest istotne nie tylko dla nas samych, ale także dla całego naszego otoczenia – pomaga w prosty sposób zadbać o jakość środowiska naturalnego i w świadomy sposób wykorzystywać surowce, które codziennie mamy na wyciągniecie ręki.

Poprzedni artykułKredyt gotówkowy – jakie warunki trzeba spełniać, żeby go dostać?
Następny artykułGdzie można zastosować hydroakumulatory?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj