Czy prawnik to radca prawny? A czy radca jest także doradcą? Można się pogubić w natłoku informacji, zwłaszcza kiedy funkcjonujemy w przekonaniach wyniesionych z serialu amerykańskich. Zobacz, kto to jest radca prawny i czym zajmuje się osoba pracująca na tym stanowisku. Poznaj jej kompetencje i zakres, w jakim może Ci pomóc.
Kim jest radca prawny?
Zawód radcy prawnego powstał głównie w celu obsługi prawnej firm i banków. Radcę prawnego powołano w prawie w latach 60 dwudziestego wieku.
Oficjalnie zawód ten funkcjonuje na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.
W toku dalszych wydarzeń i zmian prawnych radca prawny zyskał nowe kompetencje, o czym napiszemy poniżej.
Czym jest doradztwo prawne?
Doradztwo prawne to przede wszystkim pomoc w zakresie prawa. Funkcja radcy prawnego polega więc na świadczeniu:
- zrozumiałych porad prawnych;
- kancelaria radców prawnych pomoże sporządzić pismo procesowe i inne;
- radca prawny może reprezentować klientów przed sądami;
- wraz z radcą prawnym możesz udać się przed organy administracji publicznej, a także poprosić go o zastępstwo;
- radca prawny może także opiniować umowy zawierane przez osoby fizyczne i firmy;
- radca prawny może być także księgowym (z reguły to bardzo skuteczni i kreatywni księgowi);
- będąc radcą prawnym, możesz także pracować w korporacjach (polskich i zagranicznych);
- radca prawny może pracować w handlu międzynarodowym.
Porady prawne w urzędach i gminach
Jako radca prawny możesz pracować społecznie. Oczywiście praca ta jest pełnopłatna, chodzi o to, że możesz pracować na stanowisku społecznego radcy prawnego, który obsługuje petentów z ramienia gminy, czy urzędu miasta.
Pisma i wzoru procesowe
Będąc radcą prawnym, możesz z powodzeniem oferować wzory pism procesowych i nie tylko. Strona radcy prawnego może oferować szkolenia w zakresie różnego prawa, a także udostępniać gotowe, odpłatne pliki.
Prawnik 24/24h
Radca prawny może także oferować usługi świadczenia pomocy prawnej na wezwanie. Wystarczy strona internetowa i kilka ogłoszeń, by pokazać się na rynku i dać znać potencjalnym klientom, że jesteś do dyspozycji.
Czasem sytuacja może nas zaskoczyć i potrzebujemy pilnej porady prawnej lub pomocy na miejscu. Będąc radcą prawnym, możesz oferować swoje usługi i jechać na wezwanie klienta zawsze, kiedy prosi o pomoc przed policją, prokuratorem, czy sądem. Nawet w środku nocy.
Doradztwo prawne w wyspecjalizowanym zakresie
Radca prawny ma otwartą drogę do dalszej specjalizacji. Oznacza to, że może świadczyć usługi w bardzo wąskim zakresie prawa, stając się jednocześnie liderem w tym obszarze.
Radca prawny jako doradca podatkowy
Po ukończonej aplikacji możesz rozpocząć nową ścieżkę kariery i wyspecjalizować się w prawie podatkowym. Możesz być jednocześnie księgowym, co pozwoli Ci bardzo dobrze zarabiać.
Radca prawny w korporacji
Radcą prawnym opłaca się, chociażby dlatego, że praca ta może być uniwersalna.
Jako radca prawny w korporacji zajmował się będziesz przepływem dokumentacji wewnętrznej, zawieranych umów oraz sprawowaniem kontroli nad procesami. Będziesz odpowiedzialny za ich poprawność pod kątem prawnym, a także jakości wyżej wspomnianych umów.
Handel międzynarodowy
Wiele firm, które prowadzą handel międzynarodowy, poszukuje dobrych prawników. Jako radca prawny możesz znaleźć całkiem dobre zatrudnienie w branży spedycyjnej.
Radca prawny, czy to także adwokat?
Warto wiedzieć, że po 2015 roku do polskich przepisów wprowadzono nowelizację, na podstawie której poszerzono zakres kompetencji radcy prawnego.
Kompetencje radcy prawnego od 2015 zostały poszerzone o możliwość bycia obrońcą w postępowaniu karnym lub skarbowym.
Oznacza to, że radca prawny może reprezentować swojego klienta i może być jego adwokatem.
Czym różni się radca prawny od doradcy prawnego?
Czy radca prawny jest także doradcą prawnym? Jak wspomnieliśmy wyżej zawód radcy prawnego, posiada katalog dość szerokich kompetencji.
Termin radca i doradca używane są naprzemiennie i określają osobę o tych samych kompetencjach.
Prawnik to też radca prawny?
Warto także rozwiać jeszcze jedną wątpliwość dotyczącą terminów używanych w przestrzeni publicznej.
Prawnik jest osobą, która ukończyła studia na kierunku prawa i zrobiła licencjat. Jeśli prawnik nie przystąpił do aplikacji, to nie posiada uprawnień radcy prawnego.
Jak zostać radcą prawnym?
W pierwszej kolejności musisz ukończyć studia prawnicze. Następnie trzeba dostać się na aplikację radcowską, a później zdać egzamin zawodowy.
Po zaliczonym egzaminie musisz zostać wpisany na listę radców prawnych.
Warto wspomnieć, że jeśli chcesz zacząć pracę w zawodzie, to jesteś zobligowany do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Ile trwa aplikacja radcowska radcy prawnego?
Aplikacja radcowska trwa przez okres 3 lat.
Nabór na aplikację radcowską prowadzony jest przez okręgowe izby radców prawnych
Radca prawny to zawód zaufania publicznego, aby więc przystąpić do egzaminu, musisz spełnić jeszcze inne kryteria, które wykażą, że jesteś osobą godną zaufania.
Zdolność do czynności prawnych
Żeby przystąpić do egzaminu po zakończeniu aplikacji, musisz mieć zdolność do czynności cywilno prawnych i musisz mieć status pełni praw publicznych.
Nieposzlakowana opinia
Przyszły radca prawny musi mieć także dobrą opinię i nie może być karany.
Czy radca prawny może być także doradcą podatkowym?
Spotykamy się czasem z pytaniem dotyczącym tego, czy radca prawny może być doradcą podatkowym.
Odpowiedź brzmi, tak. Osoba taka posiadać będzie jeszcze większy zakres wiedzy dotyczącej prawa, a także prawa podatkowego.
Aby radca prawny został doradcą podatkowym, musi przejść najpierw przez ścieżkę rozwoju dla radców prawnych, a potem przystąpić do procedury pozwalającej mu uzyskać tytuł doradcy podatkowego.
Kiedy warto udać się do radcy prawnego?
Do radcy prawnego warto udać się zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz różnorakich porad prawnych. W kancelarii radcy prawnego otrzymasz pomoc w zakresie:
- prawa karnego;
- prawa finansowego;
- skarbowego;
- rodzinnego;
- spadkowego;
- wniosków, ugód, odpowiedzi na pozew;
- radca prawny może także udzielać porad prawnych dotyczących spółek prawa handlowego.
Ile kosztuje wizyta u radcy prawnego?
Zawód radcy prawnego okupowany jest różnymi przepisami, także tymi dotyczącymi wynagrodzenia.
Wizyta u radcy prawnego to koszt indywidualny i w dużej mierze zależny jest od rodzaju sprawy, a także jej skomplikowania.
Koszty poradnictwa prawnego
Zwykła porada prawna może kosztować od 150 zł netto. Porady bardziej złożone to koszty idące w tysiące złotych.
We wielu przypadkach do kosztów uposażenia radcy prawnego dochodzą jeszcze koszty naliczane od ustalanych kwot typu: alimenty, odszkodowania itp.
Jak wytypować dobrą kancelarię radców prawnych?
Udzielanie porad prawnych wiąże się z odpowiedzialnością, a więc próbując wytypować dobrą kancelarię, poszukaj najpierw opinii o danej kancelarii w internecie.
Dobre opinie o kancelarii radcy prawnego
Szanująca się kancelaria radców prawnych będzie stawiała na dobre referencje i opinie, które z całą pewnością będą dostępne na stronie i w wizytówce Google.
Radca prawny powinien mieć ubezpieczenie OC
Sprawdź lub poproś o przedstawienie zaświadczenia wykupienia umowy OC. Radca prawny musi mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na wypadek spowodowania błędu.
Gdzie jeszcze szukać kancelarii radcy prawnego?
Poza przeczesaniem internetu i szukaniu pośród wielu stron internetowych dobrą kancelarię możesz także znaleźć na stronie okręgowej izby radców prawnych.
Okręgowe izby radców prawne zrzeszają specjalistów, prowadząc listę ich działalności gospodarczej. W spisie tym znajdziesz sprawdzonych i rzetelnych prawników.
Inne korzyści, jakie praca na stanowisku radca prawny
Praca na tym stanowisku pozwala na dość elastyczną działalność. Możesz wybrać, w jaki sposób chcesz pracować i tak budować swoją karierę.
Radca prawny może pracować na umowie o pracę. Może także mieć kontrakt zdalny, czy też prowadzić działalność na zasadzie współpracy B2B.
Elastyczność pracy umożliwia proste pogodzenie życia rodzinnego, mieć więcej swobody i większą swobodę podejmowania decyzji. Nie musisz być związany z jednym klientem i możesz pracować dla osób prywatnych, a także dla kilku firm jednocześnie.
Czy warto kształcić się w kierunku radcy prawnego?
Jak widzisz, zawód radcy prawnego nie sprowadza się wyłącznie do udzielania porad prawnych. Osoba pracująca na tym stanowisku ma wiele ścieżek kariery do wyboru i wszystko zależy od tego, jakie będzie miała swoje osobiste preferencje.
Szukając sposobu na swoją przyszłość, możesz wziąć pod uwagę, że kancelaria radców prawnych będzie dochodowym biznesem, natomiast droga do jego zbudowania wymagała będzie sporej determinacji i poświęceń.
A jeśli znasz angielski…
Dobra znajomość języka angielskiego i certyfikaty typu B2-C2 i TOEIC otwierają przed Tobą karierę marzeń.
Radca prawny posługujący się biegle językiem angielskim biznesowym może znaleźć zatrudnienie na całym świecie, a nawet stworzyć swój biznes wirtualny, gdzie pomoc może odbywać się na odległość dla obywateli naszego kraju z całego świata.