Podział majątku a rozwód

Zawarcie związku małżeńskiego sprawia, że powstaje wspólność majątkowa, o ile wcześniej partnerzy nie podpisali intercyzy. Oznacza to, że wszystkie dobra materialne – zarobki, oszczędności, ruchomości i nieruchomości stają się wspólną własnością małżonków. Decydując się na rozwód, musisz liczyć się z tym, że majątek zostanie podzielony. Może on nastąpić również przed rozwodem lub na drodze polubownie zawartej umowy albo orzeczenia sądu.

Jak wnieść o podział majątku?

Sądowy podział majątku wspólnego następuje na wniosek jednej ze stron. Można go umieścić także w pozwie rozwodowym. Wniosek należy odpowiednio przygotować. Musi się znaleźć informacja, co wchodzi w skład majątku wspólnego, jaka jest wysokość składników majątku oraz jaki ma nastąpić podział. Sporządzenie dokumentu warto zlecić specjaliście. Dobry adwokat w Lublinie dopasuje wniosek do strategii działania, zawrze wszelkie niezbędne informacje oraz sporządzi go zgodnie z wymogami formalnymi.

Podział majątku przed rozwodem

Majątek można podzielić jeszcze przed wszczęciem postępowania na drodze sądowej. W takiej sytuacji należy sporządzić specjalną umowę w formie aktu notarialnego, jeżeli w skład wchodzi nieruchomość. Małżonkowie pomiędzy sobą ustanawiają rozdzielność majątkową. Taka sytuacja jest możliwa również na każdym etapie małżeństwa, niekoniecznie jedynie w przypadku chęci jego zakończenia. Tutaj również pomocny będzie adwokat, który sporządzi stosowne dokumenty.

W trakcie procesu rozwodowego

Podziału dóbr można dokonać w trakcie trwania rozwodu. Wówczas sprawa odbywa się równolegle z tą o rozwiązanie małżeństwa. Wniosek należy dołączyć do pozwu. Sąd okręgowy orzekający w sprawie dokonuje podziału majątku wspólnego na zgodny wniosek małżonków, którzy przed rozwodem ustalają odpowiednie rozwiązanie. Najczęściej w dojściu do porozumienia pomagają negocjacje przed procesowe lub mediacje rozwodowe. Wówczas można sprawiedliwie rozdzielić majątek. Podział w trakcie rozwodu jest najszybszym sposobem i może być dokonany na jednej rozprawie.

Podział majątku po rozwodzie

Warto pamiętać, że orzeczenie o winie nie ma żadnego wpływu na podział majątku. Może do niego dojść na drodze polubownej i mieć formę umowy lub na drodze sądowej na wniosek jednej ze stron. Składniki majątku przypadają jednej ze stron, a druga musi zobowiązać się do spłaty. Każdemu z małżonków przysługuje również prawo do żądania nierównego podziału. Powodem może być naruszanie obowiązków wobec rodziny czy nierówny wkład w majątek.

Sprawy związane z podziałem majątku potrafią trwać latami, szczególnie w przypadku braku porozumienia pomiędzy małżonkami. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który przygotuje dokumenty i będzie wsparciem na każdym etapie postępowania, aż do jego zakończenia.

Poprzedni artykułBramy szybkorolowane czy rolowane – co wybrać?
Następny artykułImport z Chin – poradnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj