Padłeś ofiarą błędu lekarskiego? Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej

Padłeś ofiarą błędu lekarskiego? Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej

Błędy medyczne pojawiają się z wielu czynników. Nie zawsze zaniedbania są celowe. Najczęściej wynikają z chęci szybkiej diagnozy i wdrożenia ewentualnego leczenia, które okazuje się niewłaściwe, ponieważ zabrakło czasu na kompleksowe badania. Czas i adrenalina nie są sprzymierzeńcami właściwej pomocy medycznej. Pacjenci często tracą chęć zgłaszania jakichkolwiek problemów, ponieważ obawiają się konsekwencji w postaci kosztów i straconego czasu na sali sądowej. Jeśli jednak padłeś ofiarą błędu w obrębie placówki medycznej, nie zwlekaj. Skonsultuj swoją sytuację z profesjonalistą, który przedstawi ci realny punkt widzenia i możliwości prawne.

Statystycznie najczęściej popełniane błędy lekarskie

Pacjenci niemalże każdego dnia są narażeni na wiele nieprzyjemnych sytuacji w obrębie placówki medycznej. Nie zawsze skutkiem uchybienia ze strony lekarza, pielęgniarki lub systemu jest śmierć. Najczęściej pacjenci odczuwają potrzebę uzyskania zadośćuczynienia za długotrwałe leczenie lub poniesione straty moralne. Do najczęściej pojawiających się błędów można zaliczyć opiekę okołoporodową. Wiele kobiet pod wpływem stresu i działania hormonów oczekuje szybkiej reakcji i niestety nachalne prośby o badanie czy natychmiastową pomoc przynoszą odwrotny skutek. Personel medyczny ignoruje wezwania, a po chwili okazuje się, że narażone jest życie matki i dziecka, ponieważ cesarskie cięcie zostało wykonane zbyt późno lub macica nie została dogłębnie oczyszczona z resztek poporodowych. Kolejnym przykładem mogą być zaniedbania związane z niewłaściwą sterylizacją lub niewłaściwie postawioną diagnozą. Nierzadko problem tkwi w odesłaniu pacjenta do domu bez uprzednio zleconych szczegółowych badań. Lekarze, mając ograniczone miejsce na przyjmowanie nowych pacjentów, chcą pozbyć się przypadków, które na pozór nie wyglądają na te wymagające doraźnej pomocy.

Pacjent ma możliwość ubiegania się o:

– zadośćuczynienie w związku z doznaną krzywdą
– odszkodowanie za utracone dochody w wyniku niewłaściwej diagnostyki i ewentualnego leczenia
– zwrot kosztów opieki, leczenia i rekonwalescencji
– renta w wyniku stałego uszczerbku

Na zgłoszenie błędu medycznego pacjent ma od 3 do 10 lat, a w przypadku gdy sytuacja kwalifikuje się, jako przestępstwo okres ten jest wydłużony do 20 lat. Odszkodowanie może być przyznane z polisy OC (odpowiedzialności cywilnej), z polisy konkretnej placówki medycznej lub bezpośrednio z polisy OC lekarza odpowiedzialnego za doznane szkody.

Błąd medyczny a pomoc kancelarii prawnej

Pomoc prawna w sytuacjach związanych z błędem lekarskim lub innymi nieprawidłowościami jest konieczna, ponieważ tylko w taki sposób możesz mieć pewność, że wszystkie dokumenty zostaną prawidłowo przedłożone. Prawnik lub radca prawny zadba o terminy, odpowiednio zgromadzoną dokumentacje oraz zagwarantuje merytoryczna reprezentacje przed sądem. Poszkodowany zdejmie z siebie ciężar wszystkich formalności, które w procesie sądowym są priorytetem.

Artykuł został przygotowany przez firmę michalekipartnerzy.pl

Poprzedni artykułJak wybrać profesjonalną i godną zaufania firmę eventową?
Następny artykułInwestowanie w akcje giełdowe – na co zwrócić uwagę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj