Motywacja ma ogromny wpływ na sukcesy pracowników i ich zadowolenie z sytuacji zawodowej. Co za tym idzie, zjawisko to jest powiązane z efektywnością organizacji – tam, gdzie ludzie są zmotywowani, cele realizowane są szybciej i dokładniej. Jak więc poprawić motywację wśród zatrudnionych?
Dlaczego motywacja jest tak istotna?
Według badań Gallupa z roku 2022 W Europie 13% pracowników jest zaangażowanych w swoje obowiązki, 72% jest niezaangażowana, a 15% jest aktywnie niezaangażowana (tj. jest na granicy zmiany miejsca pracy). Pokazuje to, jak niełatwo w organizacjach wzbudzić autentyczną motywację u pracowników. Nie zmienia to faktu, że tak szeroko rozumiane chęci do wykonywania zadań i rozwoju zawodowego są niezwykle ważne z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Bez motywacji firma może doświadczyć problemów operacyjnych, np. krytycznych i kosztownych błędów, ale także powolnego rozwoju biznesowego. Dlatego warto znać metody, które redukują ryzyko spadku motywacji wśród zatrudnionych.
Sprawdź również artykuł: https://extended.tools/jak-zmotywowac-pracownika-skuteczne-sposoby-na-zwiekszenie-motywacji/
Jasno sprecyzowane cele
Aby motywacja mogła zaistnieć, pracownicy muszą znać i rozumieć to, czego się od nich oczekuje. Dzięki temu mają świadomość, dlaczego ich praca jest istotna, jakie ma przynieść efekty i w jakim czasie. Jednocześnie mogą być pewni, iż ich postępy będą monitorowane i w razie konieczności, lider może służyć feedbackiem. Przekazanie odpowiedzialności za wyniki pracownikom podnosi ich motywację, ale również poczucie bezpieczeństwa, ponieważ mają świadomość, że pracują w miejscu, w którym ustalenia są respektowane. Ponadto pokazuje to, że firma jest transparentna.
Uznawanie osiągnięć
Co za tym idzie, przedsiębiorstwo, które chce podnosić motywację pracowników, musi wypełniać swoje zobowiązania. Wiąże się to zarówno ze słownymi pochwałami w obecności zespołu lub w cztery oczy, jak i z nagrodami materialnymi. Dzięki temu pracownicy czują się docenieni i dostrzegają, że ich działania przynoszą efekty oraz korzyści dla nich samych. To świetna i skuteczna metoda na zachęcenie zatrudnionych do dodatkowego wysiłku.
Możliwość rozwoju zawodowego
W wielu wypadkach korzyści finansowe czy pozapłacowe nie są już jedynym czynnikiem, który sprawia, że pracownicy chętniej wykonują swoje obowiązki. Coraz częściej mówi się o kwestiach związanych z szeroko rozumianym rozwojem zawodowym, czyli np. możliwością podejmowania nowych projektów, zdobywania wiedzy czy kompetencji. Dzięki temu zatrudnieni w miarę osiągania nowych umiejętności chętniej stawiają sobie kolejne cele. Wspieranie rozwoju zawodowego w kontekście motywacji powinno być elementem kultury organizacyjnej, a więc nie może dotyczyć jedynie incydentalnych działań czy programów, ale sposobu, w jaki firma funkcjonuje na co dzień.
Extended DISC® w kontekście motywowania pracowników
Jednym z narzędzi, które pozwoli liderom i pracownikom HR zrozumieć czynniki motywujące i stresogenne pracowników, jest Extended DISC®. Raport z badania Extended DISC®, zawiera informacje na temat wspomnianych czynników, dzięki czemu jest to kopalnia wiedzy dla osób, które chcą wpłynąć na motywację zatrudnionych w firmie. Co ważne, Extended DISC® jest proste w zastosowaniu – na samo badanie respondent potrzebuje raptem kilkunastu minut. W zamian otrzymuje wiele możliwości i inspiracji do działania.