Lean management opiera się na tzw. szczupłym zarządzaniu i polega na optymalizacji i racjonalizacji w gospodarowaniu zasobami firmy. Podejście lean może być kompleksowe, czyli obejmować wszystkie zakresy działalności danej organizacji oraz zostać wprowadzone w jednym obszarze, który w konsekwencji generuje wiele korzystnych zmian na wielu innych dziedzinach.
Lean management – optymalne zarządzanie
Racjonalne zarządzanie zasobami w przedsiębiorstwie jest porównywalne z restrukturyzacją, przeprowadzeniem rewolucji mającej na celu eliminację nie przynoszących korzyści procesów oraz usprawnienie i zwiększenie efektywności tam, gdzie jest to możliwe. Lean management jest pewnego rodzaju odpowiedzią, np. na następujące błędy: produkcja niebędąca adekwatna do ilości popytu, zamówień oraz bezzasadne gromadzenie zapasów materiałowych.
Przykładem wprowadzenia w życie zasady lean management w zakresie racjonalnego wykorzystania zasobów firmy przy jednoczesnym zastosowaniu rozwiązań związanych z ochroną środowiska jest przedsiębiorstwo Plastal. W przypadku tego podmiotu lean został zaimplementowany na grunt organizacji z pozycji dbałości o ekologię. W rezultacie zwiększono wydajność całej produkcji oraz podniesiono poziom odzysku wykorzystywanych surowców.
Lean management to przede wszystkim skupienie się na zmaksymalizowaniu wykorzystania posiadanych zasobów oraz elastyczne adaptowanie się organizacji do zmieniających się wymogów rynku.
Korzyści wynikające z wprowadzenia lean management
Dzięki zastosowaniu rozwiązań prowadzących do racjonalnego wykorzystania zasobów firmy zostają utworzone proste struktury organizacyjne. Rezultatem jest w tym przypadku dostosowywanie (ciągłe) przedsiębiorstwa do rynkowych wymogów w zakresach związanych z produkcją, stylem zarządzania w tym również zarządzania personelem.
Główną koncepcją lean management jest eliminacja sytuacji, w których dochodzi do marnotrawienia zasobów. Chodzi o redukcję działań zbędnych na każdym etapie zarządzania, np. niewykorzystywanie potencjału pracowników, nakładanie im zbyt wielu obowiązków, dopuszczanie do okresów bezczynności, nadprodukcja oraz zbyt długi czas realizacji zamówień lub usług. Przedsiębiorstwa, które decydują się na wprowadzenie lean, w dłuższej perspektywie zyskują wzrost konkurencyjności na rynku oraz przede wszystkim poprawienie sytuacji finansowej.
Zobacz także: Zrównoważony rozwój a recykling