Inwestowanie w akcje giełdowe – na co zwrócić uwagę?

Inwestowanie w akcje giełdowe - na co zwrócić uwagę?

Skuteczne inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych wymaga systematycznego pogłębiania swojej wiedzy oraz nieustannej praktyki. By uniknąć porażki, przed pierwszą transakcją, należy uzbroić się w solidną dawkę wiedzy na temat funkcjonowania giełdy oraz metod inwestowania w akcje.

W artykule przybliżamy kilka kluczowych informacji, jakie powinien posiąść każdy inwestor pragnący postawić pierwsze kroki na giełdowym parkiecie. Zapraszamy do lektury.

Swoją przygodę z giełdą rozpocznij z zerowym ryzykiem

Jeśli dopiero zaczynasz interesować się inwestowaniem w akcje giełdowe i brakuje Ci praktyki, doskonałą okazją do jej nabrania jest skorzystanie z wirtualnej giełdy. Wielu brokerów oferuje swoim klientom symulacje rynków, które umożliwiają inwestowanie wirtualnego kapitału. Narzędzia te oferują wiele funkcji służących analizie inwestorskich strategii, wypróbowywania różnych opcji, a przede wszystkim pozwalają nabierać pierwszych inwestorskich szlifów.

Na co zwracać uwagę inwestując w akcje giełdowe?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz rachunek demo, czy otworzyłeś prawdziwy rachunek inwestycyjny, powinieneś wiedzieć, na jakie aspekty funkcjonowania giełdy należy zwracać szczególną uwagę. Zacznijmy od rachunku maklerskiego.

Dowiedz się więcej o akcjach spółek giełdowych!

Rachunek maklerski

Rachunek, czyli Twoje konto klienta założone u jednego z wielu dostępnych brokerów. Przed jego zamówieniem, warto poszukać w sieci opinii oraz rankingów dotyczących kont maklerskich. Powinieneś zwrócić uwagę na prowizję pobieraną przez brokera (zwykle wynosi ona od 0,2% do 0,5% od wartości transakcji), a także zweryfikować pozostałe koszta współpracy. Dowiedz się, jak wygląda jakość obsługi klienta i czy dom maklerski udostępnia swoim klientom serwis informacyjny z bieżącymi analizami ekspertów – sprawdź, jak wygląda to w przypadku brokera XTB.

Wiedzy nigdy za wiele

Korzystanie z oferowanych przez brokerów szkoleń (www.xtb.com/pl/edukacja/szkolenia-online) to zawsze dobry pomysł. Im więcej wiedzy praktycznej i teoretycznej wchłoniesz, tym będziesz lepiej przygotowany do podejmowania trafnych inwestorskich decyzji.

Kilka praktycznych porad na temat inwestowania na giełdzie

  • Weryfikuj płynność spółki

Duża płynność spółki pozwoli Ci sprzedać akcje w dowolnym momencie. Płynność determinowana jest przez ilość inwestorów, którzy kupują i sprzedają akcje danej spółki – im jest ich więcej, tym płynność jest większa.

  • Kupuj, gdy jest tanio, sprzedawaj, gdy drogo

Brzmi banalnie, jednak często odczytanie sygnałów może okazać się dość trudne. Zawsze staraj się kupować akcje w możliwie najniższej cenie i sprzedawać po jak najwyższej.

  • Zawsze ustawiaj Stop Loss

Jeśli nie chcesz zostać w samych skarpetkach, koniecznie ustawiaj zlecenia zabezpieczające Twój kapitał przed nagłymi stratami. Określ poziom, do którego jesteś w stanie tracić i ustaw na nim zlecenie sprzedaży. W ten sposób unikniesz dalszych strat środków.

Kilka praktycznych porad na temat inwestowania na giełdzie

Kurs na maklera giełdowego – sprawdź tutaj!

Poprzedni artykułPadłeś ofiarą błędu lekarskiego? Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej
Następny artykułBiuro rachunkowe – kiedy warto postawić na jego usługi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj