Nowoczesne narzędzia HR, które warto znać w 2022 roku

Obecnie pracownicy HR mogą korzystać z wielu nowoczesnych narzędzi, których zadaniem jest zarówno badać, jak i wspierać podnoszenie kompetencji komunikacyjnych czy sprzedażowych. Na które rozwiązania w tym zakresie warto zwrócić uwagę w nadchodzącym 2022 roku? Jakie narzędzia mogą pomóc w budowaniu efektywnej organizacji?

Badanie stylów komunikacji za pomocą Extended DISC

Im więcej mamy wartościowych informacji na temat pracowników oraz zespołów, tym lepiej. Same dane nie są jednak użyteczne, jeśli nie mają praktycznego zastosowania. Badanie Extended DISC, oparte na 4 typach osobowości Carla Gustava Junga, to narzędzie, które może być wykorzystane przez działy HR, menedżerów i liderów. Jednym z jego celów jest określenie, jakim stylem komunikacji charakteryzuje się wybrany pracownik.

Narzędzie to może być wykorzystywane zarówno w badaniu indywidualnym, jak i zespołowym. W przypadku badania indywidualnego pracownik wypełnia przez internet kwestionariusz, a następnie uzyskuje raport z wynikiem oraz jego analizę i szczegółowe wyjaśnienie. Opis wyniku odnosi się do 4 stylów zachowania, z których wynikają style komunikacji: Dominującego (D), Towarzyskiego (I), Wspierającego (S) oraz Dokładnego (C). Pracownik dowiaduje się, jaki jest jego styl i z jakimi charakterystycznymi zachowaniami się wiąże, a także czego powinien unikać, aby jego komunikacja była jeszcze lepsza. Najczęściej występują połączenia dwóch stylów np. D i S, S i C, ale także trzech stylów np. DCS. Kombinacji jest więc wiele, a dodatkowo style występują w różnym natężeniu, co w raporcie określone jest procentowo. Raport omawia wszystkie wyniki szczegółowo, dostarczając gotowych wskazówek. Dodatkowo można go omówić z konsultantem i zajrzeć jeszcze głębiej w uzyskane wyniki. Gdy natomiast badamy cały zespół lub dział (również w kontekście modelu Extended DISC), możemy dowiedzieć się więcej na temat dynamiki komunikacji, np. jakie zachowania przeważają i w jakich obszarach warto wzmocnić zespół.

Badanie Extended DISC świetnie sprawdzi się w trakcie rekrutacji. Nie jest wprawdzie narzędziem, które daje odpowiedź, czy danego kandydata warto zatrudnić, ale bada, jak lepiej dopasować kandydata do organizacji, jego roli oraz zespołu, w którym będzie pracował. Ponadto może być bardzo ciekawym atutem podczas rekrutacji. Dział HR może użyć Extended DISC w formie wartościowego feedbacku dla każdego kandydata, który dotrze do określonego etapu rekrutacji. Uzyskany podczas rekrutacji raport daje kandydatowi wartościowy wgląd w jego style zachowania.

Rozwijanie kompetencji sprzedażowych dzięki FinxS Sales Assessment

Efektywne wykorzystanie kompetencji sprzedażowych, bez względu na branżę, jaką reprezentuje organizacja, to klucz do osiągania coraz lepszych wyników finansowych. Aby móc wykorzystać potencjał pracowników, musimy wiedzieć, jak wyglądają ich kompetencje w kontekście procesu sprzedażowego. W tym celu w extended tools stworzyliśmy badanie FinxS Sales Assessment (FSA), które analizuje 18 kompetencji sprzedażowych. Podobnie jak w wypadku Extended DISC, badanie przeprowadza się przez internet. Raport z wypełnionego kwestionariusza zawiera m.in. rekomendację, w jakiej roli obecnie dany sprzedawca sprawdziłby się najlepiej, a także jak może podnieść swoje kompetencje. FinxS Sales Assessment pomaga osiągać lepsze wyniki sprzedażowe dzięki dopasowaniu pracowników do procesu sprzedażowego oraz wskazaniu kluczowych kompetencji do rozwoju i ich weryfikacja w czasie.

Co istotne w wypadku obu narzędzi, żadne z nich nie jest testem osobowości oraz nie sprawdza wiedzy merytorycznej np. na temat znajomości określonej branży. Pozwalają natomiast zrozumieć naturalne style zachowania pracownika lub poznać jego kompetencje sprzedażowe, a następnie wyznaczyć ścieżkę rozwoju, co w kontekście nowych biznesowych wyzwań ma ogromne znaczenie.

Poprzedni artykułKompresory tłokowe – co warto o nich wiedzieć?
Następny artykułKopanie kryptowalut – na czym to polega?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj