Zewnętrzny partner firmy: jakie procesy w przedsiębiorstwie warto mu zlecić?

Coraz więcej firm dostrzega korzyści płynące z outsourcingu. W zależności od profilu działalności, przedsiębiorcy decydują się przekazać w ręce specjalistów różne zadania. Jakie procesy najczęściej są przedmiotem umowy outsourcingu?

Obszary dla których warto skorzystać z outsourcingu

Outsourcing polega na wydzieleniu pewnego obszaru działalności w firmie i następnie powierzeniu jego prowadzenia zewnętrznemu partnerowi. Współcześnie obszary najczęściej podlegające outsourcingowi to:

  • księgowość – z uwagi na często zmieniające się przepisy, firmy korzystają ze wsparcia biur rachunkowych i doradców podatkowych,
  • obsługa prawna – dotyczy to zwłaszcza tych firm, które jedynie incydentalnie potrzebują pomocy radcy prawnego,
  • IT – aktualnie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów outsourcingu, co ma związek z powszechnym wykorzystywaniem technologii informatycznych.

W przypadku usług IT przedsiębiorcy mogą wybrać jeden z kilku dostępnych modeli outsourcingu. Jak podaje firma Prodata Consult, coraz popularniejszy jest model nearshoring, dzięki któremu przedsiębiorstwo może korzystać z usług IT świadczonych przez specjalistów z innego kraju położonego w tym samym regionie geograficznym i kulturowym.

Zarządzanie dostawcami – na czym dokładnie polega?

Usługi IT są specyficzną kategorią outsourcingu, gdyż dostęp do nowoczesnych technologii może decydować o tym, czy firma jest postrzegana jako lider w swojej branży. Jednak wdrożenie danego rozwiązania IT to nie wszystko – konieczne jest jeszcze utrzymanie go i zarządzanie nim, czyli np. administracja, dodawanie nowych funkcjonalności, modyfikacja czy przeprowadzanie aktualizacji. Te zadania również można delegować na zewnątrz, korzystając z usługi managed services.

Firmy dostrzegające potencjał outsourcingu często współpracują z wieloma konsultantami jednocześnie, np. specjalistą baz danych, programistą czy web developerem. Aby usprawnić współpracę, można skorzystać z usługi, jaką jest zarządzanie dostawcami. Jak można przeczytać na stronie internetowej Prodata Consult, polega ona na konsolidacji i obsłudze administracyjnej zewnętrznych współpracowników. Pozwala to m.in. na obniżenie kosztów administracyjnych. Przedsiębiorca może też otrzymać dostęp do modułu, za pomocą którego będzie monitorował proces zarządzania dostawcami.

Outsourcing – lista wymiernych korzyści

Lista zalet outsourcingu jest długa. Korzyści odczuwalne są zwłaszcza w sferze finansowej – firma korzystająca z usług zewnętrznego dostawcy oszczędza na kosztach rekrutacji i zatrudnienia specjalistów. Dodatkowo nie musi inwestować w szkolenia pracowników, aby pozostawali oni na bieżąco z branżowymi nowościami.

W przypadku outsourcingu IT przedsiębiorca może współpracować ze specjalistami – konsultantami IT, którzy często nie chcą wiązać się na stałe z jedną firmą, gdyż wolą samodzielnie dobierać ciekawe projekty. Wsparcie ekspertów światowej klasy oznacza z kolei, że rezultaty pracy zachowają oczekiwany poziom.

Jeszcze inną, często wspominaną zaletą outsourcingu jest elastyczność. W przypadku usług IT managed services oznacza to, że klient może w dowolnym momencie (zgodnie ze swoimi aktualnymi potrzebami) zmienić model współpracy, np. z time and material na kompleksową umowę Service Level Agreement. Do tego trzeba dodać jeszcze możliwość odciążenia pracowników działu IT z wykonywania powtarzalnych czynności.

Artykuł zewnętrzny

Poprzedni artykułJakie są zalety bycia zawodowym kierowcą?
Następny artykułDlaczego warto zdecydować się na zakup tabliczek informacyjnych do swojego przedsiębiorstwa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj