Kompresor – do czego można go użyć?

Kompresor jest rodzajem sprężarki. Można dzięki niemu uzyskać powietrze pod dużym ciśnieniem, a wartość tego ciśnienia zależy od tego, do czego urządzenie ma zostać wykorzystane. Gdzie najczęściej spotyka się kompresory i czy warto mieć taki sprzęt w domu?

Jakie ciśnienie najlepsze?

Kompresor wykorzystywany w domu, do standardowych czynności, ma najczęściej ciśnienie w granicach 5-6 barów. Taka wartość w zupełności wystarczy, jeśli jednak kompresor ma znaleźć zastosowanie w warsztacie samochodowym, potrzebne będzie ciśnienie o wartości powyżej 6 barów. W zakładach przemysłowych, gdzie oczekiwana jest wysoka wydajność maszyn, można spotkać kompresory na przykład firmy Aerzen, dające ciśnienie o wartości nawet 15 barów.

Najczęstsze zastosowania kompresorów

Kompresory służą do zasilania urządzeń pneumatycznych, można też wykorzystać je do malowania ścian, mebli i innych sprzętów – malowanie ciśnieniowe jest bardziej ekonomiczne, ponieważ zużywa się mniej farby, a kolor układa się na powierzchni w równomierny sposób, bez zacieków i śladów po włosiu pędzla.

Powszechnie stosuje się kompresory do nadmuchiwania kół w samochodach czy rowerach, tak samo da się tym urządzeniem nadmuchać przenośny basen, ponton, piłkę czy duże ogrodowe zabawki. Z pomocą kompresora znacznie łatwiej można oczyścić różnego rodzaju sprzęt, jak kosiarka czy komputer.

Jak wybrać odpowiedni kompresor?

Wybór modelu zależy od jego przyszłego zastosowania. Do domu w zupełności wystarczy niezbyt duży, przenośny kompresor ze zbiornikiem o pojemności około 20-25 litrów. Do bardziej profesjonalnych prac oraz do warsztatu potrzebny będzie kompresor o dużej wydajności, około 500 l/min, ze zbiornikiem o pojemności nawet 300 litrów.

Tam, gdzie powietrze musi być idealnie czyste, najlepszy będzie kompresor bezolejowy. Do większości prac wystarczy kompresor olejowy, który jest bardziej wydajny i może pracować w trybie ciągłym.

Poprzedni artykułHedging na forex – strategia, która zmniejsza ryzyko inwestycyjne
Następny artykułJak zarabiać w internecie? Własny sklep internetowy, korepetycje online, video szkolenia…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj