Prowadzenie i zarządzanie produkcją wymaga nieustannego zbierania oraz analizowania bieżących danych. Nie do wszystkich informacji, jak stany magazynowe czy też ilość zużywanego surowca, mamy stały dostęp, bez odpowiedniego rozwiązania IT dla biznesu. Z tego powodu wzrasta świadomość konieczności wdrażania systemów produkcyjnych, uwzględniających nie tylko automatyzację procesów, ale i ich monitorowanie. Dlaczego warto zbierać dane?
Wykorzystanie mocy i potencjału maszyn
Program do planowania produkcji pozwoli Ci lepiej zaplanować pracę poszczególnych maszyn, odciążyć te, które pracują zbyt intensywnie i wykorzystać maksymalnie potencjał każdej z nich – zgodnie z jej możliwościami. Zaawansowana technologia pomaga również w zrównoważeniu obciążenia, co przekłada się na ograniczenie ryzyka wystąpienia ewentualnych awarii i usterek.
Dla optymalizacji planowania produkcji
Pozyskiwane z raportów dane są niezwykle cennym źródłem informacji, dotyczących tempa pracy, osiąganych wyników, obłożenia produkcyjnego oraz wydajności poszczególnych procesów oraz etapów produkcji. Na ich podstawie możemy dokonać konkretnych zmian wybranych, newralgicznych obszarów w celu poprawy skuteczności pracy. System do zarządzania produkcją pozwala ponadto na analizę zarówno czasu produkcji, jak i ilości wyprodukowanych wyrobów z uwzględnieniem interesującego nas okresu czasowego. W ten sposób eliminujemy lub ograniczamy ewentualne przestoje.
Systemy produkcyjne zwiększają zyski i oszczędności finansowe
Dobrze zaplanowane zarządzanie produkcją ma bezpośredni wpływ na wzrost zysków. Eliminując przestoje, wykorzystując maksymalnie potencjał maszyn, ograniczając fizyczną pracę człowieka, a także skrócenie cyklu produkcyjnego, wpływamy tym samym na oszczędności finansowe. Analiza raportów pomoże Ci dostrzec, który obszar generuje największe koszty, przynosząc przy tym straty i stosunkowo małe zyski. To one wymagają usprawnienia i zmiany.
Zapobieganie wadom i usterkom
System do zarządzania produkcją monitoruje na bieżąco stan maszyn, dostarczając informacji o ewentualnych niesprawnościach i problemach z prawidłową pracą. Analizując je, dostrzeżesz odpowiednio wcześnie spowolnione tempo pracy konkretnego urządzenia, co pozwoli Ci zareagować bez ryzyka opóźnień w realizacji projektu.
Monitorowanie produkcji, analiza generowanych danych i raportów to szansa nie tylko na wdrażanie usprawnień i zmian, ale również na zapobieganie ewentualnym problemom, które skutkują opóźnieniom w pracy i generują dodatkowe, wysokie koszty.