Zautomatyzowane linie transportowe budzą coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców, przede wszystkim właścicieli zakładów produkcyjnych, fabryk oraz dużych zapleczy magazynowych. Takie linie znacząco usprawniają proces przenoszenia ładunków w obrębie zakładu, co przynosi liczne korzyści na gruncie wydajności, oszczędności oraz komfortu i bezpieczeństwa pracowników.
Czym jest zautomatyzowana linia transportowa?
Mówimy tutaj o systemie składającym się z połączonych ze sobą elementów, które odpowiadają za automatyczne przenoszenie różnego rodzaju ładunków. Za przykład mogą posłużyć przenośniki rolkowe, idealnie sprawdzające się w magazynach do przenoszenia ładunków na paletach, czy przenośniki taśmowe, które umożliwiają zautomatyzowanie produkcji i przekazywania wyrobów np. do działu kontroli jakości, pakowania etc.
Linia transportowa powinna zostać zaprojektowana stricte pod kątem specyfiki i potrzeb konkretnego zakładu. Dobór poszczególnych elementów systemu jest uzależniony m.in. od wielkości zakładu, odległości, na jakie mają być przenoszone ładunki, a także od rodzaju transportowanych towarów – czy np. są to produkty w opakowaniach, czy np. urobek z kopalni, granulaty itd.
Najważniejsze korzyści z posiadania zautomatyzowanej linii transportowej
Automatyzacja procesu transportowania towarów w obrębie zakładu produkcyjnego czy magazynu przynosi szereg wymiernych korzyści. Mówimy tutaj o wręcz naturalnej inwestycji w zwiększenie wydajności zakładu, poprawę warunków pracy, a także dobrym sposobie na rozwiązanie problemu braków kadrowych – szczególnie wtedy, gdy przedsiębiorca chce zwiększyć dostępność linii produkcyjnej i przejść na system pracy 24/7.
Do podstawowych korzyści bezpośrednio wynikających z wdrożenia zautomatyzowanej linii transportowej w zakładzie zaliczymy:
- Zwiększenie bezpieczeństwa na terenie zakładu– wynika to z wyeliminowania potrzeby ręcznego przenoszenia ładunków, jak i obsługi wózków widłowych;
- Wzrost wydajności– zautomatyzowana linia transportowa może pracować bez przerwy;
- Obniżenie kosztów stałych– po wdrożeniu zautomatyzowanej linii transportowej nie ma już potrzeby tworzenia nowych stanowisk dla osób odpowiedzialnych za ręczne przenoszenie ładunków, można nawet pomyśleć o redukcji etatów;
- Ograniczenie strat materiałowych– automatyzacja transportu wewnętrznego znacząco zwiększa precyzję przenoszenia ładunków, w tym gotowych towarów przeznaczonych do dalszej dystrybucji, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia i tym samym narażenia przedsiębiorstwa na straty finansowe;
Po więcej argumentów przemawiających za zainwestowaniem w zautomatyzowaną linię transportową zajrzyj do artykułu na stronie internetowej https://promuskatowice.pl/artykuly/linie-transportowe-czyli-najlepsza-inwestycja-w-automatyzacje-i-wyzsza-efektywnosc-pracy-kazdego-zakladu/.
Wybieramy producenta linii transportowej
Decydując się na inwestycję w obszarze linii transportowej na potrzeby zakładu produkcyjnego czy zaplecza magazynowego, należy zacząć od wybrania partnera odpowiedzialnego za kompleksową realizację projektu.
Warto postawić na przedsiębiorstwo mające wieloletnie doświadczenie w budowie linii transportowych, najlepiej również dla klientów z Twojej branży. Zwróć uwagę na zakres oferty – czy obejmuje ona wszystkie popularne urządzenia składające się na systemy transportu wewnętrznego, włącznie z przenośnikami, stołami podnoszonymi i obrotowymi, stacjami dokowania automatycznego, sztaplerami magazynowymi, wózkami samobieżnymi itd.
Przedstawione kryteria spełnia PROMUS Katowice, znakomicie oceniana spółka, która od ponad 30 lat projektuje, produkuje i integruje systemy transportowe na potrzeby zakładów z branży przemysłowej, meblowej czy automotive. Z pełną ofertą PROMUS Katowice zapoznasz się na stronie https://promuskatowice.pl/.
Więcej o tym, jak wybrać odpowiedniego producenta linii transportowych, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://promuskatowice.pl/artykuly/linie-transportowe-producent-komu-powierzyc-realizacje-systemu-transportu-wewnetrznego/.