Zawory pneumatyczne – rodzaje i zastosowanie

Zawory pneumatyczne są wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, a ze względu na szerokie możliwości zastosowania cieszą się sporą popularnością. Do czego można wykorzystać takie elementy i jakie wyróżniamy rodzaje zaworów pneumatycznych?

Zawory pneumatyczne i ich zastosowanie

Podstawowym zastosowaniem zaworów pneumatycznych jest sterowanie ciśnieniem, jednak dokładna charakterystyka oraz docelowe wykorzystanie mogą znacznie różnić się w zależności od wybranego rodzaju. Zawory pneumatyczne są używane w wielu dziedzinach przemysłu, gdzie potrzebne są efektywne układy pneumatyczne. Poszczególne propozycje różnią się jednak pod względem budowy i zasady działania, przez co zdecydowanie warto zapoznać się z dostępnymi typami zaworów pneumatycznych.

Rodzaje zaworów pneumatycznych

W przemyśle wykorzystywane są przeróżne zawory pneumatyczne – budowa i parametry konkretnych opcji przekładają się na ich zastosowanie. Wyróżniamy przede wszystkim zawory rozdzielające, zwrotne, dławiące i redukcyjne, a także zawory bezpieczeństwa i zdwojonego sygnału. Kompletną ofertę rozwiązań tego typu znajdziesz na https://www.zawory.com.pl/zawory-pneumatyczne,z,30.html.

Zawory rozdzielające

Ich zastosowaniem jest przede wszystkim kierowanie przepływem czynnika roboczego. Takie elementy kierują sprężone powietrze do poszczególnych części układu pneumatycznego. Co ważne, można je dodatkowo podzielić ze względu na liczbę dróg, nastawnych położeń, a także sposób sterowania.

Zawory zwrotne

Dzięki nim możliwe jest uzyskanie przepływu czynnika roboczego (czyli sprężonego powietrza) w określonym kierunku. Są one stosowane głównie jako zabezpieczenie przed nadmiernym spadkiem ciśnienia w układzie.

Zawory dławiące

Podstawowym zadaniem takich zaworów jest sterowanie natężeniem sprężonego powietrza. Ograniczenie czynnika roboczego odbywa się poprzez zwężenie przekroju przepustowego.

Zawory redukcyjne

Działanie tego zaworu jest niezwykle proste – elementem, który odpowiada za regulację ciśnienia, jest specjalna sprężyna znajdująca się wewnątrz konstrukcji. Zawory redukcyjne mają za zadanie zmniejszać natężenie czynnika roboczego.

Zawory bezpieczeństwa

Ten rodzaj zaworów jest używany przede wszystkim w kryzysowych momentach. Zawory kryzysowe są niezbędne, by zapewnić odpowiednią regulację ciśnienia w razie awarii.

Zawory zdwojonego sygnału

Są to zawory trójdrogowe, w których ciśnienie na wyjściu pojawia się jedynie wtedy, gdy odpowiednia wartość występuje w dwóch drogach wejściowych. Znajdują zastosowanie w instalacjach, które wymagają uzależnienia sposobu działania od aktualnej sytuacji układu.

Poprzedni artykułCzym zajmuje się ślusarz?
Następny artykułCała prawda o rekrutacji w korporacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj