Zawory oddechowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zawory oddechowe to urządzenia, które zabezpieczają zbiorniki bezciśnieniowe przed eksplozją i implozją. Regulują one ciśnienie i podciśnienie panujące wewnątrz takiego zasobnika w sposób automatyczny, kontrolując ilość ciśnienia wewnątrz. Nie dopuszczają one do przekroczenia maksymalnych wartości. Zawory takie dzielą się na wiele rodzajów i kategorii jak na przykład oddechowe – podciśnieniowe, oddechowe – nadciśnieniowe czy też przerywacze ognia. Jak dobrać odpowiedni zawór do swojego zbiornika, czym różnią się poszczególne warianty, i jak działają zawory, które możesz znaleźć w szerokiej ofercie firmy Corona. Przekonaj się samemu.

Działanie mechanizmu

Zawór oddechowy został stworzony z myślą o zbiornikach, w których jest magazynowana ciecz. Aby nie doszło do implozji takiego zbiornika, musi on „oddychać”. Wraz ze wzrostem lub spadkiem temperatur (na przykład w obrębie dnia i nocy) lub podczas wypompowywania cieczy ze zbiornik, gromadzi się w nim podciśnienie, które musi znaleźć ujście – w innym wypadku może spowodować to uszkodzenie. Stąd też wzięła się nazwa „zawory oddechowe”. Są one montowane najczęściej na końcach rurociągów instalacji. Taki mechanizm, w przeciwieństwie do przerywaczy ognia czy płomienia, działa non stop – bez względu na to, czy cały zbiornik pracuje, czy też jest w stanie spoczynku.

Dostępne warianty

Rodzajów, dostępnych na rynku, zaworów jest bardzo dużo i każdy z nich spełnia inne zadania. Możemy rozróżnić:

  • Zawory nadciśnieniowe, które zapewniają odpowiednie odprowadzanie gazów na zewnątrz zbiornika,
  • Zawory podciśnieniowe, które zajmują się uzupełnieniem niedoboru gazu wewnątrz zbiornika, zapobiegając tym samym jego implozji.
  • Zawory nadciśnieniowo-podciśnieniowe, które są połączeniem obu poprzednich modeli, i mają za zadanie chronić zbiornik zarówno od eksplozji, jak i implozji,
  • Zawory wyposażone w przerywacze płomieni, które głównie zapobiegają dostaniu się ognia do zbiornika.

Dodatkowo działanie takiego zaworu, nie sprowadza się jedynie do regulacji i odprowadzania ciśnienia. Zastosowanie takich zaworów również hamuje rozwój bakterii i mikroorganizmów wewnątrz zbiornika.

Odpowiedni wybór

Aspektów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze zaworu jest kilka. Przede wszystkim musimy określić typ zbiornika, do jakiego ów zawór ma być zamontowany. Kolejnym ważnym czynnikiem jest jakość sprzętu. Powinien być on wykonany ze stali, stosunkowo niedrogi – zarówno jeżeli chodzi o cenę zakupu w odniesieniu do jakości, jak i w serwisowaniu. Serwisowanie tego typu sprzętu jest bardzo ważne, ponieważ nieszczelny zawór może doprowadzić do zniszczenia zbiornika. Takim serwisem i kompleksową obsługą zajmuje się firma Corona Serwis, która dba o odpowiednie dobranie zaworu do modelu zbiornika. Dodatkowo firma ta współpracuje z liderem na rynku niemieckim, jakim jest firma VALWO. Dzięki tej kooperacji, w ich asortymencie znajdziecie najwyższej jakości produkty, zarówno jeżeli chodzi o zawory tradycyjne, jak i te wyposażone w przerywacze płomienia, które są indywidualnie dobierane pod klienta. Wybierając Coronę, wybierasz doświadczenie i profesjonalizm, a dodatkowo możesz być pewien, że produkty, które zakupisz, będą wykonane z największą dbałością o detale i stworzone zostaną z najlepszych materiałów. Zapraszamy do współpracy.

Poprzedni artykułNowe apartamenty w Gdańsku popularne wśród inwestorów
Następny artykułJakie ponadczasowe trendy może zaproponować hurtownia biżuterii srebrnej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj