Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę?

Idealna łazienka to taka, która nie tylko zachwyca swoją estetyką, designerskimi elementami wyposażenia, ale przede wszystkim jest miejscem funkcjonalnym. Ergonomia jest niezwykle ważną cechą, ponieważ pomieszczenie, jakim jest łazienka ma spełniać wiele funkcji i służyć nie tylko jednej osobie, a często całej rodzinie. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, co zrobić by zaprojektować łazienkę, która będzie nie tylko ciekawa wizualnie, ale i funkcjonalna – zapraszamy!

Funkcjonalna łazienka, czyli jaka?

Wiele tak naprawdę zależy od metrażu łazienki. Inaczej urządza się łazienki przestronne i można sobie w nich pozwolić na znacznie więcej, niż w przypadku niewielkich blokowych łazienek.

Funkcjonalność oznacza, że z każdego urządzenia można swobodnie skorzystać, a także że przemieszczanie się nie jest utrudnione. Ważne jest także optymalne przechowywanie. W przestronnych łazienkach może znaleźć się wanna oraz kabina prysznicowa. Wanna będzie tym elementem wyposażenia, z którego będzie można skorzystać po ciężkim dniu, w celu odprężenia i relaksacji. Kabina prysznicowa z kolei sprawdzi się na co dzień, gdy trzeba szybko się odświeżyć przed pójściem spać czy wyjściem do pracy czy szkoły.

W dużych łazienkach można pozwolić sobie na wstawienie większej ilości mebli niż tylko szafka podumywalkowa. Im więcej miejsca, które można przeznaczyć do przechowywania, tym łazienka jest bardziej ergonomiczna. W szafkach podumywalkowych, wiszących i słupkach schować można wszystkie niezbędne w łazience kosmetyki, środki chemiczne, a także i ręczniki. Podczas aranżacji wnętrza nie można zapomnieć o dodatkach łazienkowych, które także ułatwiają wykonywanie danych czynności higienicznych.

umywalki

Funkcjonalna, mała łazienka – czy to możliwe?

Urządzając małą łazienkę znacznie trudniej jest zaprojektować ją w taki sposób, by była ona jak najbardziej funkcjonalna. Na małej przestrzeni musi znaleźć się wiele podstawowych elementów wyposażenia, które zajmują sporo miejsca. Ciężko jest też mówić nie tylko o funkcjonalności, ale i estetyce, gdy łazienka ma 3 na 2 metry.

Ze względu na wielkość pomieszczenia korzystniej jest wybrać i zamontować kabinę prysznicową zamiast wanny. Zajmuje ona bowiem znacznie mniej miejsca, od nawet najbardziej kompaktowej wanny. Poza tym użytkowanie kabiny prysznicowej wiąże się ze zużyciem mniejszej ilości wody.

Aby łazienka była funkcjonalna musi znaleźć się niej szafka pod umywalkę, w której można schować wszystkie przedmioty, które nie powinny być pozostawione na świetle dziennym. Oczywiście wielkość szafki w małej łazience zapewnia nie będzie imponująca, warto jednak wybrać model, który posiada głębokie szuflady z pełnym wysuwem i takie, które posiadają organizery. Poza tym zamiast tradycyjnego lustra wybrać można szafkę lustrzaną, w której także można sprytnie schować kosmetyki czy środki chemiczne.

Zapraszamy do sklepu i bloga łazienkowego www.lazienkiabc.pl

Poprzedni artykułJakie rolety wybrać: wewnętrzne czy zewnętrzne?
Następny artykułJak wiercić w metalu – najlepsze sposoby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj