Jak wyglądają badania lekarskie i psychologiczne po utracie prawa jazdy po alkoholu?

Jak wyglądają badania lekarskie i psychologiczne po utracie prawa jazdy po alkoholu

Odzyskanie prawa jazdy, utraconego przez nieroztropną jazdę po alkoholu jest możliwe, jednak wymaga przejścia określonych procedur. Jednym z etapów w tym procesie są badania, które wymagają wizyty u lekarza i psychologa. W artykule wyjaśniamy, na czym polegają badania, które trzeba wykonać w ramach odzyskiwania prawa do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Odzyskanie prawa jazdy po alkoholu – jak wygląda procedura?

W celu wszczęcia postępowania o odzyskanie prawa jazdy należy zgłosić się do sądu z wnioskiem o skrócenie wydanego zakazu. W dokumencie trzeba umieścić uzasadnienie, w którym opiszemy, że zachowanie i sytuacja życiowa kierowcy po wyroku pozwalają na jego powrót do prowadzenia pojazdów. W przypadku osób, zmagających się z uzależnieniem od alkoholu, dobrym sygnałem dla sądu będzie dokument, potwierdzający podjęcie terapii przez kierowcę. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, zakaz ulega zmianie i dana osoba może kierować pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową. Aby otrzymać sprzyjającą decyzję sądu, należy spełnić jeden warunek, a mianowicie wykonać co najmniej połowę orzeczonego wcześniej wyroku (art. 182a. §1). W przypadku osób, u których zakaz prowadzenia pojazdów trwa dłużej niż rok, obowiązkowe jest ponowne zdanie państwowego egzaminu na prawo jazdy. Ubieganie się o przywrócenie prawa jazdy nie jest możliwe także wtedy, gdy wyrok został wydany na podstawie Kodeksu karnego (art. 42 § 3 lub 4), czas trwania wyroku musi wówczas wynosić 10 lat.

Jak wyglądają badania psychologiczne po utracie prawa jazdy?

Badania psychologiczne to niezbędny krok na drodze do odzyskania prawa jazdy, zarówno w sytuacji, kiedy zostało ono odebrane z powodu przekroczenia limitu punktów karnych, jak i po prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu.

W skład wspomnianych badań wchodzi wywiad z kierowcą oraz pomiary, które przeprowadza się przy pomocy urządzeń diagnostycznych. Wykonywanie psychotestów u kierowców, którzy utracili prawo jazdy ma na celu przeprowadzenie analizy sprawności intelektualnej badanego. Pod tym pojęciem kryje się zweryfikowanie procesów poznawczych oraz ocena osobowości kierowcy, ponieważ czynniki te wpływają na radzenie sobie w trudnych sytuacjach oraz określają sprawność psychomotoryczną kierowcy.

Kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, poza testami psychologicznymi przechodzą jeszcze dodatkowe badania. Psycholog sprawdza, czy zażywanie przez kierowcę substancji psychoaktywnych stanowi w jego życiu problem oraz czy istnieje ryzyko, że dana osoba ponownie siądzie za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Badania kończą się wydaniem orzeczenia, w którym uprawniona osoba

Gdy badania psychologiczne dobiegną końca, psycholog wydaje orzeczenie, w którym wykazuje, czy istnieją jakiekolwiek przeciwskazania do kierowania pojazdami mechanicznymi przez badanego.

Co składa się na badania lekarskie po utracie prawa jazdy?

Jeśli utracimy prawo jazdy na skutek zatrzymania pod wpływem alkoholu, odzyskanie uprawnienia będzie wymagało nie tylko badań psychologicznych, ale także lekarskich. Wykonuje się je w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia kierowcy. Aby ustalić, w jakiej kondycji znajduje się badany, pobierane są od niego próbki krwi i moczu. Osoba taka musi poddać się także badaniu wzroku oraz przejść wywiad dotyczący posiadanych chorób oraz przyjmowanych przez nią leków. Warto zaznaczyć, że wymienione wyżej badania nie są refundowane i należy za nie samodzielnie zapłacić. Czas na wykonanie badań od momentu doręczenia decyzji wynosi miesiąc, a w ciągu 3 miesięcy od tego dnia kierowca jest zobligowany przedstawić orzeczenie lekarskie i psychologiczne w odpowiednim starostwie.

Poprzedni artykułDlaczego warto zdecydować się na zakup tabliczek informacyjnych do swojego przedsiębiorstwa?
Następny artykułCzy warto korzystać z usług doradców kredytowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj