Wyceń swoje udziały

Wycena udziałów w spółce polega na określeniu ich wartości. Jeżeli chcesz, by podlegały one transakcji, zabezpieczeniu lub potrzebujesz rzetelnej informacji w trakcie prowadzenia sporu to skorzystanie z fachowej pomocy będzie najlepszym rozwiązaniem. Bogate doświadczenie pozwala przygotować wycenę, którą trudno podważyć. Dowiedz się więcej na temat wyceny udziałów akcji i spółki.

Proces wyceny

Proces wyceny przebiega w kilku etapach. Profesjonaliści podchodzą indywidualnie do każdego zlecenia. Przygotowując wycenę biorą pod uwagę specyfikę firmy – formę prowadzenia działalności, branżę oraz cel wyceny. Następnie za pomocą odpowiednich metod zostaje przeprowadzona dogłębna analiza finansowa. Po uwagę bierze się również okoliczności planowanej transakcji, zabezpieczenia lub sporu. Wszystkie wnioski, założenia i opisy zastosowanych metod zamieszcza się w raporcie, przygotowanym zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Wyceny według The International Valuation Standards Council (IVSC), a także Krajowym Standardem Wyceny (Specjalistycznym). Dzięki temu przygotowane wyceny spółek, akcji i udziałów są wiarygodne w oczach organów sądowych i podatkowych.

Metody wyceny

Wiarygodne wyniki zapewnia wyłącznie właściwie dobrana metoda spośród metod dochodowych, porównawczych i majątkowych. Pierwsza z nich polega na analizie rozwoju firmy i jej zdolności do generowania dochodów w przyszłości. Metoda DCF umożliwia także ukazanie przewidywalnych wyników finansowych w kolejnych latach okresu prognozy. Metoda porównawcza polega na oszacowaniu wartości spółki na podstawie wartości spółek porównywalnych. Określa się ją na podstawie mnożników takich, jak np. P/E, czy EV/EBITDA. W trakcie prowadzenia działań pod uwagę bierze się notowania na giełdach krajowych lub zagranicznych. Ostatnia z metod – majątkowa, polega na zbadaniu wartości aktywów i zobowiązań. Jest stosunkowo łatwa w interpretacji i pozwala poznać minimalną wartość przedsiębiorstwa.

Wybierz wiedzę i doświadczenie

Dzięki wiedzy doświadczonych fachowców Twoje udziały w spółce będą prawidłowo wycenione. W procesie wyceny ważne jest również, jak dany pakiet udziałów przełoży się na wpływy z dywidendy, czy kontrolę nad spółką. Istotna jest również płynność danego pakietu udziałów. Jeżeli jej nie ma, specjaliści stosują dodatkowe dyskonta w wycenie. Z pomocy fachowców mogą korzystać klienci, którzy chcą sprzedać udziały, użyć ich jako przedmiotu zabezpieczenia pod emisję obligacji czy podczas, gdy udziały stanowią przedmiot postępowania egzekucyjnego. Warto skorzystać z doświadczenia specjalistów, którzy dzięki swojej wiedzy zdobywanej latami, wykazują się dużym profesjonalizmem i przygotują rzetelną wycenę udziałów.

Poprzedni artykułSzkolenia RODO – dlaczego warto?
Następny artykułFluktuacja kadr – jak mądrze podejść do tematu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj