Windykacja należności od dłużników firmy

W przypadku problemów z odzyskaniem należności warto poznać czynności, jakie można podjąć. Windykacja należności jest czasami skomplikowanym procesem i wymaga podjęcia stosownych kroków.

Pojęcie windykacji należności

Pojęcie windykacji należności odnosi się do różnorodnych czynności, które mają na celu odzyskanie pieniędzy od dłużnika. Ze względu na sposób postępowania z dłużnikiem, można wyróżnić miękką windykację lub twardą. Ta pierwsza przybiera łagodniejszą formę i odnosi się do przypominania o spłacie długu, czy wysyłaniu wezwań do zapłaty. Druga opcja jest stosowana, gdy pierwsza metoda nie przyniosła pożądanych skutków. Dochodzi więc do wpisania dłużnika na listę dłużników, a nawet postępowania sądowego.

Podjęte czynności prawne

Powstanie zobowiązania wobec danej osoby rodzi konieczność spłaty danej kwoty. Jeśli nie ma ze strony dłużnika chęci spłaty długu, najczęściej wierzyciel stosuje postępowanie polubowne. Jest to początkowy etap domagania się spłaty i wymaga złożenia w sądzie odpowiedniej dokumentacji. Takie rozwiązanie ma wiele zalet; nie naraża stron na koszty postępowania sądowego, nie wymaga konieczności wszczęcia procesu sądowego i pozwala zaoszczędzić nerwy.

Dalsze postępowanie

Jeśli podjęte kroki nic nie wniosły, wierzyciel zazwyczaj korzysta z postępowanie sądowego. Unikanie kontaktu to główna przesłanka takiego stanu rzeczy. W tym przypadku wyróżniamy postępowanie klauzulowe i egzekucyjne. Uzyskanie sądowego nakazu zapłaty jest konieczne, jeśli chcemy rozpocząć komornicze postępowanie. Egzekucja natomiast rozpoczyna się wraz z wpłynięciem wniosku o egzekucję z opisem czynności, które ma podjąć komornik.

Gdy wiele metod zawiodło i dłużnik nadal uchyla się od kontaktu z wierzycielem, można skorzystać z usług firmy zajmującej się windykacją. Daje to wiele uprawnień i szerokie możliwości. Firma pomaga wierzycielowi podjąć stosowne działania i doradza mu w każdym momencie trwania postępowania windykacyjnego. Ciekawą ofertę znajdziemy na stronie https://www.arkana-lex.eu/oferta/obszary-praktyki/windykacja-naleznosci.html. Zachęcamy do współpracy z tą kancelarią jeśli zależy nam na specjalistycznej pomocy wykwalifikowanych i doświadczonych ekspertów. Warto poznać obszar działania takiej firmy i skorzystać z pomocy w przypadku problemów z dłużnikami. Windykacja należności nie jest bowiem łatwym zadaniem.

Poprzedni artykułOmnichannel – co to jest?
Następny artykułWyjazdy firmowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj