Jak wiercić w metalu – najlepsze sposoby

Wiercenie w metalu wbrew pozorom nie jest wcale tak trudnym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Aby poradzić sobie z tym twardym i wymagającym materiałem należy postawić na odpowiedni sprzęt do wiercenia. Niniejszy artykuł to idealny wybór dla osób, które chcą poznać najskuteczniejsze sposoby wiercenia w metalu.

Jak wiercić w metalu?

Jak wspomniano we wstępie, aby wywiercić otwory w metalu należy postawić na wysokiej jakości wiertarki i niezawodne wiertła. Do pracy z metalem doskonale nadają się takie elektronarzędzia jak np.: wiertarki udarowe, wiertarki wielowrzecionowe i magnetyczne. Pamiętać należy również o tym, że poszczególne gatunki metali znacząco różnią się między sobą parametrami użytkowymi. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że do każdego metalu należy indywidualne dopasować odpowiednie narzędzia.

Jak wiercić w metalu miękkim?

Przy wierceniu w metalu miękkim pomóc mogą wiertła wykonane z wytrzymałych materiałów. Kluczem do sukcesu jest to, aby postawić na wiertła z trzpieniem walcowym albo sześciokątnym. Jeżeli chodzi o sam materiał, to najbezpieczniejszym wyborem będzie nie tylko popularna stal węglowa, ale również rewelacyjna stal chromowana HSS. Przy wierceniu aluminium i miedzi należy zwrócić uwagę również na średnicę samych wierteł. Przy miękkim metalu dużą przeszkodą może okazać się ślizganie wiertła. Aby rozwiązać ten problem warto dokładnie zaznaczyć miejsce otworu i nabić je specjalnym punktakiem. Przy miękkich metalach zdecydowanie najlepiej sprawdzą się narzędzia o szybkich obrotach.

Jak wiercić w metalu twardym?

Zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest wiercenie w metalu twardym. Aby poradzić sobie z tym materiałem niezbędne są specjalistyczne wiertła. Godne polecenia są wiertła z kobaltu albo tytanu. Osoby, które mają nieco więcej gotówki do wydania mogą postawić na wiertła diamentowe, które w swojej klasie nie mają sobie równych. W ostatnim czasie jest bardzo duża moda także na węgliki spiekane, które nie ulęgną stępieniu po kilku minutach pracy. Przy twardych metalach należy używać urządzeń o wolnych obrotach. W odróżnieniu od materiałów miękkich ogromną rolę odgrywa także dość mocny docisk wiertarki. Przy dłuższym wierceniu należy systematycznie obserwować, czy wiertła nie przegrzewają się zbyt szybko. Aby wydłużyć żywotność wierteł zadbać należy o ich systematyczne chłodzenie i ostrzenie.

Skuteczne sposoby wiercenia w metalu

Przed rozpoczęciem wiercenia w metalu należy dokładnie upewnić się, czy wiertła są precyzyjnie zamontowane. Prędkość obrotów zależy nie tylko od twardości metalu, ale również od średnicy samego wiertła. Jak łatwo się domyślić im mniejsze wiertła, tym oczywiście szybsze jest skrawanie. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wybrać odpowiednie wiertła, mogą skorzystać zawsze z fachowego doradztwa sprzedawcy. Najbezpieczniejszym wyborem jest zawsze oryginalny sprzęt od renomowanych producentów. Uważać należy z kolei na elektronarzędzia i wiertła od mało znanych marek, które kuszą niskimi cenami. Aby zmniejszyć tarcie podczas wiercenia w twardym metalu, można skorzystać także z pomocy specjalnego chłodziwa. Dużym zainteresowaniem cieszą się specjalne oleje, które dodatkowo spowalniają nagrzewanie się wierteł.

Więcej porad zobacz na: https://www.bomar-poland.com.pl/category/aktualnosci/

Poprzedni artykułJak zaprojektować funkcjonalną łazienkę?
Następny artykułKim jest Anna Karwot?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj