Odpowiednia obróbka materiałów w przemyśle była od zawsze dużym wyzwaniem związanym z zachowaniem odpowiedniej precyzji i skuteczności cięcia. Do tej pory powstało wiele różnorodnych technologii pozwalających na przecinanie komponentów, a tym samym dopasowujących je do konkretnych wymagań technicznych. Wśród nich wyróżnia się technikę Waterjet, która nie wymaga inwestowania w zużywalne ostrza i inne dodatkowe narzędzia tnące. Wskazujemy, czym dokładnie cechuje się ta technologia oraz jakie ma zastosowanie we współczesnych branżach przemysłowych.
Na czym polega Waterjet w praktyce?
Waterjet to technologia, której podwaliny dały badania naukowe zrealizowane jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Ten rodzaj obróbki materiałowej rozpowszechnił się w skali świata kilka dekad później, a dziś jest jednym z najchętniej wykorzystywanym w przedsiębiorstwach zajmujących się obsługą maszyn CNC. Sama nazwa „waterjet” odnosi się do anglojęzycznego terminu oznaczającego strumień wody. Można zatem stwierdzić, iż jest to technika polegająca na precyzyjnym docinaniu różnych komponentów za pośrednictwem uwalnianego z dyszy strumienia wody. Ciecz znajdująca się w głowicy jest wprowadzana do dysz pod wysokim ciśnieniem. W zależności od rodzaju urządzenia, woda może mieszać się z dodatkowym materiałem ściernym, określanym mianem garnetu. Waterjet może być także stosowany w kontekście czyszczenia wybranych materiałów i obiektów. Dzięki niezwykle dużej uniwersalności, Waterjet jest używany do cięcia różnorodnych przedmiotów, w tym również bardzo twardych i grubych.
Gdzie wykorzystuje się Waterjet?
Cięcie wodą może być przydatne w przypadku obrabiania różnych tworzyw sztucznych, materiałów drewnianych, a nawet szkła. Co więcej, obróbka metali przy użyciu tej technologii również jest możliwa. Z powodzeniem wykonuje się cięcia w niezwykle mocnych i trwałych materiałach, takich jak tytan, mosiądz czy stal. Oznacza to, że strumień wyprowadzany z dyszy jest w stanie przeciąć niemalże wszystkie surowce i produkty, które są obrabiane w zakładach przemysłowych. Co istotne, Waterjet zapewnia bardzo dużą precyzję pracy. Finezja cięcia jest bardzo wysoka, gdyż wynosi nawet 0,1 milimetra. Dzięki efektywnym narzędziom pracownicy obrabiarek są w stanie uzyskać odpowiednie kształty materiałów, zgodne z wytycznymi ze zlecenia. Technologia ta niekiedy określana jest mianem obróbki wodno-ściernej, co ma związek z zastosowaniem specjalnego materiału ściernego doprowadzanego w głowicy roboczej.
Jaką rolę w obrabianiu materiałów odgrywa Waterjet?
Waterjet jest technologią, która cechuje się niewielkim wpływem na środowisko. Przede wszystkim nie wykorzystuje się w kontekście użycia Waterjetu zużywalnych komponentów metalowych lub innych, trudnodegradowalnych materiałów. Obróbka wodna cechuje się ekologicznością ze względu na niewielki pobór wody. Jedna minuta pracy urządzenia wykorzystuje zaledwie kilka litrów wody. Co istotne, ciecz może być cyrkulowana wewnętrzne i wykorzystywana ponownie. Waterjet wykorzystuje się w wielu różnych branżach: meblarskiej, samochodowej, wulkanizacji, metalurgii i budownictwie. Dzięki niej może powstawać wiele komponentów kompozytowych, gumowych czy plastikowych. Przykładem zastosowania techniki Waterjet jest przemysł motoryzacyjny. Tam wykonuje i obrabia się z jej pomocą m.in. precyzyjnie wycięte części plastikowe, fragmenty składowe silników i licznie występujące obudowy, w tym również komponenty aluminiowe.