Co warto wiedzieć o obligacjach?

Obligacje to jeden z najważniejszych terminów związanych z inwestowaniem. Są one sprawdzoną metodą lokowania kapitału – zapewniane przez nie zyski nie są wprawdzie ogromne, ale pewne. Z uwagi na bezpieczeństwo obligacje często polecane są osobom, które rozpoczynają przygodę z inwestowaniem.

Czym są obligacje?

Obligacje to papiery wartościowe zaliczane do kategorii dłużnych instrumentów finansowych. niekiedy mylone są z akcjami, należy jednak pamiętać, że różnią się od nich pod bardzo wieloma względami. Eksperci z Prosper Capital przypominają, że zakup obligacji nie gwarantuje posiadaczowi uprawnień względem emitenta. Prawa majątkowe reprezentowane przez obligacje dzielą się na równe jednostki.

Jak się dzielą obligacje?

Istnieją różne rodzaje obligacji – w zależności od przyjętego kryterium podziału. Przykładowo ze względu na rodzaj emitenta wyróżnia się obligacje skarbowe, komunalne oraz podmiotów prawnych. Z kolei ze względu na wartość sprzedaży obligacje dzielą się na dyskontowe, z premią oraz sprzedawane po cenie nominalnej. Jeśli natomiast przesłankę do podziału stanowi okres do wykupu, to wymienia się obligacje krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe. Oczywiście przy podziale obligacji zastosowanie znajdują również inne kryteria, np. wartość sprzedaży, wartość nominalna i oprocentowanie, opcje dodatkowe czy poziom ryzyka inwestycyjnego.

W jakim trybie są emitowane obligacje?

Emitowanie obligacji polega na przekazaniu kapitału spółce przez inwestorów. W praktyce emisja obligacji odbywa się w trzech trybach: emisji prywatnej, subskrypcji publicznej obligacji krótkoterminowych i subskrypcji publicznej obligacji przeznaczonej do obrotu publicznego. Tryb emisji jest ściśle powiązany z rodzajem obligacji. Poza tym muszą zostać przy tym zachowane stosowne procedury wynikające z ustawy o obligacjach – w przeciwnym razie emitent musi liczyć się z daleko idącymi konsekwencjami. Poszczególnym rodzajom obligacji są przypisane rozmaite czynności organizacyjne oraz prawne.

Poprzedni artykułDługoterminowy wynajem aut w Krakowie – co warto wiedzieć o tej usłudze?
Następny artykułGdzie możemy stosować grzałki patronowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj