Umowa o pracę: korzyści dla pracodawcy

Umowa o pracę: korzyści dla pracodawcy

Umowa o pracę to z pewnością najbardziej pożądany przez pracowników sposób zatrudnienia. Jako jeden z niewielu gwarantuje im szereg praw, które stanowione są przez Kodeks Pracy. Podpisując z pracownikiem umowę o pracę, pracodawca zmuszony jest do przestrzegania wielu obowiązków. Równocześnie jemu również przysługują prawa, wynikające z zawarcia stosunku pracy.

Urlopy a umowa o pracę

Umowa o pracę gwarantuje pracownikowi płatny urlop w wymiarze godzin, który zależy od przepracowanych lat (w co wlicza się również okres nauki m. in. na uczelni wyższej). Pracodawca ma obowiązek corocznie przyznać określoną liczbę wolnych od pracy dni. Urlopy przyznawane są na wniosek pracownika, jednak pracodawca ma prawo odmówić wydania ich, jeśli posiada ważny powód. Może to być wyjątkowo pracowity okres (np. sezon przedświąteczny) lub nagłe zwolnienie innego pracownika. Wszelkie sytuacje, które naraziłyby przedsiębiorstwo na straty ze względu na niewystarczającą liczbę pracowników są traktowane jako wystarczający powód do odmowy przyznania urlopu w wybranym przez zatrudnionego terminie.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Największą obustronną korzyścią umowy o pracę jest okres wypowiedzenia. Z jednej strony gwarantuje on pracownikowi możliwość zdobycia nowej posady, z drugiej zaś zabezpiecza pracodawcę przed nagłym odejściem pracownika. Umożliwia to rozpoczęcie działań rekrutacyjnych lub szkoleń innych zatrudnionych, którzy mogliby objąć daną funkcję po odejściu pracownika. Kodeksowo okres wypowiedzenia wynosi od trzech dni do dwóch tygodni w przypadku okresu próbnego lub od dwóch tygodni do trzech miesięcy jeśli pracownik zatrudniony jest w oparciu o umowę na czas określony lub nieokreślony – czas trwania wypowiedzenia zależy od czasu, który zatrudniony przepracował w danym przedsiębiorstwie.

Bezpieczeństwo wykonywanych zadań

Żadna inna umowa w tak szczegółowy sposób nie reguluje odpowiedzialności za wykonywanie określonych obowiązków, jak umowa o pracę. Jest ona swoistym gwarantem jakości i terminowości wykonywanych zadań. Umowy o charakterze cywilnoprawnym muszą być zdecydowanie bardziej szczegółowe, by zapewnić bezpieczeństwo obu stron. Wszelkie postanowienia, które nie są zawarte w umowie o pracę, wynikają bezpośrednio z Kodeksu Pracy. Oznacza to, że pracodawca nie musi zawierać wielostronnicowej umowy, która regulowałaby każdy aspekt pracy, a w przypadku nieporozumień i niedomówień, może bezpośrednio odnieść się do ustaleń kodeksowych. Jest to wyjątkowa wygoda, której na próżno szukać w przypadku zawierania umów cywilnoprawnych.

Jak stworzyć umowę o pracę?

Każdy pracodawca powinien pamiętać, że nawet umowa o pracę powinna być odpowiednio skomponowana i musi zawierać pewne obowiązkowe elementy. Nieodzowną częścią umowy o pracę – poza szczegółowymi danymi stron zawierających ją – są informacje na temat wymiaru godzin (etatu), podczas których pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki. W umowie musi być również umieszczona informacja o sposobie rozliczania wynagrodzenia oraz miejscu wykonywanych zadaniach. Często w umowie o pracę jest również zawarty paragraf odnoszący się do Kodeksu Pracy w kwestiach, których umowa nie reguluje – jednak jego wystąpienie jest raczej częścią informacyjną dla pracownika, ponieważ umowa o pracę z natury jest regulowana przez Kodeks, a brak tej części nie zmienia jego postanowień. Zatrudniając pierwszego pracownika warto zdecydować się na szkolenia z zakresu pisania umów o stosunek pracowniczy, co uchroni nas przed błędami i wynikającymi z nich konsekwencjami. Jeśli nasza firma nie dysponuje działem HR – a te są raczej domeną dużych przedsiębiorstw – warto również zdecydować się na kursy i szkolenia z Kodeksu Pracy, które kompleksowo przygotują nas do zawarcia stosunku zatrudnienia. Dodatkowo kurs pozwoli na zdobycie wiedzy z zakresu praw i obowiązków obu stron umowy: musimy pamiętać, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego przestrzegania.

Umowa o pracę coraz częściej jest najważniejszym wyznacznikiem zdobycia dobrego pracownika. Choć pracodawcy wciąż się jej obawiają, w niedalekiej przyszłości być może wyprze ona całkowicie umowy cywilnoprawne. Poza szeregiem zalet dla obu stron umowy, jest na przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa oraz wpływa na pozytywny wizerunek firmy w oczach potencjalnych kandydatów do pracy.

Dla osób zainteresowanych zmianami w prawie pracy w 2019 roku przygotowaliśmy szkolenie:
https://www.projektgamma.pl/szkolenia-eksperckie/prawo-pracy-w-2019
Firma szkoleniowa Gamma. Zapoznaj się z naszymi szkoleniami eksperckimi.

Poprzedni artykułPorozumienie rodzicielskie – czym jest, jakie są korzyści?
Następny artykułJak kupić mieszkanie na wynajem ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj