Ultrafiolet w walce z bakteriami i wirusami – nowoczesne rozwiązanie klasycznego problemu

Słowo „dezynfekcja” na stałe zagościło w naszym codziennym życiu. Telewizja, radio, prasa oraz internet prześcigają się w jego odmianie przez wszystkie możliwe przypadki. Zapach płynu do dezynfekcji towarzyszy nam na każdym kroku. Dezynfekcja stała się głównym orężem w walce z pandemią, tuż obok dystansu społecznego, obowiązku stosowania maseczek, oraz umieszczaniu chorych na kwarantannie. Każdego dnia słyszymy o nowych zakażeniach, a także o zgonach wywołanym przez wirusa. Środki w rodzaju płynu do dezynfekcji nie są jedyną bronią jaką możemy wytoczyć przeciwko wirusom oraz bakteriom. Do walki z drobnoustrojami można wykorzystać również światło ultrafioletowe.

Wykorzystanie lamp UV-C do dezynfekcji

UV-C to określenie na promieniowanie elektromagnetyczne w spektrum ultrafioletu o długości fali w przedziale 100-280 nm. Potocznie nazywane jest twardym UV z powodu swego działania wiruso- i bakteriobójczego. Wykorzystuje się je w lampach ultrafioletowych, stosowanych wszędzie tam, gdzie potrzebny jest efektywny sposób na pozbycie się z otoczenia bakterii oraz wirusów, czyli w takich miejscach jak szpitale, sklepy spożywcze, hotele czy też restauracje. Postęp techniki rozszerzył możliwość zastosowania lamp ultrafioletowych niemalże wszędzie, także w naszych domach. Jednym z wiodących producentów takich lamp jest polska firma Exterya, która dzięki innowacjom technologicznym dała użytkownikom dostęp do dobrodziejstw płynących z dezynfekcji przy pomocy ultrafioletu.

Podział lamp UV pod kątem działania

Firma Exterya zajmuje się produkcją dwóch rodzajów lamp UV. Pierwsze z nich, to lampy UV o działaniu bezpośrednim. Wykorzystują one promieniowanie ultrafioletowe do oświetlania określonej powierzchni. W ten sposób można szybko poddać duży obszar działaniu promieni UV-C. Taki rodzaj lamp znajdzie zastosowanie w szpitalach, gabinetach lekarskich i zabiegowych, z powodzeniem można ich również używać w szeroko pojętej branży usługowej, takiej jak salony fryzjerskie lub profesjonalne firmy sprzątające. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że lampy UV o działaniu bezpośrednim nie mogą pracować, gdy wyposażonych w nie pomieszczeniach znajdują się ludzie. Jeżeli więc pomieszczenia mogą być czasowo opróżnione z ludzi i zwierząt – można je w znakomity sposób wykorzystać do szybkiej i efektywnej dezynfekcji. Firma Exterya ma w swojej ofercie lampy mocowane do sufitu, są również modele przeznaczone do montażu na ścianę, a także lampy mobilne, umieszczone na statywie z kołami do łatwiejszego przesuwania lampy.

Drugim rodzajem urządzeń firmy Exterya wykorzystujących działanie promieni UV-C są lampy bakteriobójcze przepływowe. Ich zadaniem jest dezynfekcja powietrza w pomieszczeniu w nie wyposażonym. Działanie takich lamp polega na wymuszonym obiegu powietrza, jest ono zasysane przez turbiny do zamkniętej komory dezynfekcyjnej wyposażonej w promienniki UV-C. Tak oczyszczone powietrze jest następnie wypuszczane z urządzenia z powrotem do pomieszczenia. W ten sposób możemy poddać sterylizacji różną kubaturę powietrza w danym miejscu – w zależności od modelu lampy. W przeciwieństwie do lamp o działaniu bezpośrednim, nie ma żadnych przeszkód, aby w pomieszczeniu wyposażonym w działające przepływowe lampy bakteriobójcze znajdowali się ludzie. Tak samo jak i w przypadku poprzedniego rodzaju lamp, również i te są produkowane w wersjach do montażu na suficie oraz na ścianie. Dodatkowo, lampy przepływowe przeznaczone na sufit są produkowane w wersji z dołączonym zwykłym oświetleniem, gdy nie chcemy rezygnować z tradycyjnego punktu oświetleniowego. Poza nimi są także modele lamp podłogowych oraz mobilnych – tak jak ich odpowiedniki o działaniu bezpośrednim.

Lampy o działaniu przepływowym również znajdą swoje zastosowanie w miejscach gdzie wykorzystywane są lampy o działaniu bezpośrednim, bowiem sterylizacja powietrza jest równie istotna co sterylizacja powierzchni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w danym pomieszczeniu pracowały dwa rodzaje lamp, przepływowe będą dbać o sterylne powietrze a działające bezpośrednio – zabezpieczą dotykane powierzchnie przed drobnoustrojami.

Czy warto?

Pandemia koronawirusa dotyka nas wszystkich, niezależnie od tego kim jesteśmy i czym się zajmujemy. Wirus odcisnął piętno na zdrowiu społeczeństwa, na gospodarce, oraz na relacjach międzyludzkich. Dlatego też, aby zminimalizować ryzyko zakażenia, warto nie poprzestawać na podstawowych środkach bezpieczeństwa. Ponosząc stosunkowo niewielkie koszty instalacji lamp UV możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo w tych trudnych czasach. Ludowa prawda głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć – w czasach pandemii ma to szczególne znaczenie, dlatego też warto się zastanowić nad zakupem i montażem lamp UV.

Poprzedni artykułPrzechowywanie danych w chmurze: sprawdzone rozwiązanie dla Twojej firmy
Następny artykułCzarno – biała rewolucja na rynku kawiarni, czyli krótka historia Cofix

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj