Twój pierwszy sklep stacjonarny – co wiedzieć na początek?

Pierwszy sklep stacjonarny – rozpoczęcie biznesu w sprzedaży detalicznej to nie lada wyzwanie. Jednak jeżeli podejdziemy do tego z rozsądkiem i konkretnym planem, wszystko powinno być łatwiejsze. To właśnie dlatego przygotowaliśmy szereg rad dla osób, które postanowiły podjąć to wyzwanie i realizować swoje cele biznesowe w postaci wysokiej sprzedaży.

Jak wybrać lokalizację sklepu?

Na samym początku trzeba wybrać lokalizację sklepu. Z pewnością każdy chciałby mieć lokal z centrum dużego miasta, gdzie klienci sami przychodziliby z ulicy zainteresowani tym, co znajdą w środku. Niestety z wielu względów nie w każdym przypadku jest to możliwe, ale może i nie zawsze potrzebne? Wiele zależy od tego, co sprzedajemy.

Producenci armatury łazienkowej czy produkcja mebli sklepowych – w takich branżach lepiej umiejscowić nasz sklep na obrzeżach miasta, np. w pobliżu dużych kompleksów handlowych. W tym przypadku zwykle i tak, aby coś kupić, klient będzie potrzebował samochodu, a z drugiej strony – przecież nikt nie kupuje w samym centrum miasta sedesu, lampy, czy szafki nocnej.

W co wyposażyć sklep?

Gdy klienci wejdą już do naszego sklepu, muszą czuć się w nim swobodnie, a zarazem wnętrze musi spełniać podstawowe standardy funkcjonalności. Odpowiednie wyposażenie sklepu jest również ważne ze względu na codzienne czynności wykonywane przez personel. Na całe szczęście na rynku coraz popularniejsza staje się produkcja mebli sklepowych na zamówienie, dzięki czemu z łatwością dopasujemy wnętrze sklepu względem potrzeb. Skoro o wnętrzu mowa, warto oczywiście zadbać nie tylko o jego funkcjonalność i ekspozycję produktów, ale również o względy estetyczne!

Jakich pracowników potrzebujesz?

W poprzednim akapicie poruszyliśmy bardzo ważną kwestię – oprócz klientów główną rolę w sklepie odgrywają pracownicy, czyli personel, który będzie odpowiadał za funkcjonowanie sklepu oraz tworzeniu dobrej atmosfery. Dobry pracownik jest nie tylko wykwalifikowany, ale również wierzy w misję swojej pracy. Nie będziemy wchodzić w szczegóły związane z rekrutacją i zarządzaniem kadrami, ale miejcie to na uwadze!

Gdzie przechowywać asortyment?

Meble oraz wyposażenie sklepu będą ważne nie tylko ze względu na ekspozycję produktów na sklepie, ale także przechowywanie towarów w magazynie. W większości branż nie trzymamy na ekspozycji całego asortymentu, a co za tym idzie, potrzeba specjalnego pomieszczenia, w którym ten spokojnie będzie mógł czekać na swoją kolej. Oprócz tego, gdzie przechowywać asortyment. warto zadać sobie jeszcze pytanie, jak to robić? Oczywiście ponownie wiele zależy od tego, co będziemy sprzedawać, jednak szczególnie jeżeli mamy do czynienia z towarem wrażliwym na temperaturę, czy wilgoć, warto zadbać o odpowiednie warunki składowania, ponieważ w przeciwnym wypadku w bardzo głupi sposób, można narazić swoją firmę na znaczne straty.

Gdy planujemy swój pierwszy sklep stacjonarny, warto zwrócić uwagę na jego lokalizację, to, w jaki sposób będzie wyposażony (względy funkcjonalne i estetyczne), personel, który bardzo często zaważy o sukcesie oraz zaplecze, czyli miejsca, które nie będą wystawione na widok, jednak, jak się okazuje, odgrywają równie integralną rolę.

Poprzedni artykułJak materiały promocyjne wpływają na wizerunek marki?
Następny artykułBrokerzy ubezpieczeniowi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj