Transport odpadów niebezpiecznych i obowiązki przedsiębiorcy

Do odpadów niebezpiecznych zaliczamy wszystkie te, które w realny bądź potencjalny sposób są groźne dla środowiska. Mogę to być zatem zużyte sprzęty elektroniczne, baterie i akumulatory, farby i lakiery, ale także przepracowany olej i wiele innych. Jako niebezpieczne klasyfikuje się również odpady medyczne, łatwopalne itd. Sposoby postępowania z takimi odpadami są określone przepisami prawa. Wytwórcy niebezpiecznych odpadów są odpowiedzialni za ich właściwe pozbycie się, a postępowanie niezgodne z przepisami jest obarczone finansową karą. Co zrobić, gdy twoja forma generuje duże ilości odpadów niebezpiecznych? Jak ograniczyć koszt związanych z ich transportowaniem?

Za prawidłowe postępowanie z odpadami niebezpiecznymi odpowiada ich właściciel. Jest nim wytwórca, czyli w przypadku przedsiębiorstw – właściciel firmy, która odpad wygenerowała. Do powstawania odpadów niebezpiecznych dochodzi w przedsiębiorstwach produkcyjnych, warsztatach samochodowych, firmach budowlanych, magazynach i w wielu innych miejscach. Właściciele takich firm są zobowiązani do przekazywania odpadów do utylizacji. Sposób ich składowania oraz transportowania, a także możliwe sposoby przetwarzania poszczególnych frakcji odpadów są określone w ustawie odpadach.

Odpady niebezpieczne i obowiązki przedsiębiorcy

Najłatwiejszym, najbezpieczniejszym, ale także często najbardziej opłacalnym sposobem na pozbycie się odpadów jest przekazanie ich wyspecjalizowanej firmie oferującej kompleksową usługę związaną z gospodarowaniem odpadami. Firmy funkcjonujące na rynku oferują dostarczenie zbiorników i pojemników na odpady, a także odpowiadają za ich przewożenie w przepisowych warunkach i przekazanie do utylizacji bądź unieszkodliwienia. Przedsiębiorca oddający odpad takiej firmie pozbywa się w dużej mierze odpowiedzialności za niego. Do głównych obowiązków wytwórcy należy w tym wypadku zweryfikowanie odbiorcy. Należy sprawdzić dokumenty potwierdzające posiadanie przez firmą odbierającą niezbędnych zezwoleń na wykonywane usługi.

Kto ponosi koszt?

Koszt transportu odpadów niebezpiecznych może być różny w zależności od wybranej firmy i rodzaju podpisanej umowy. W przypadku regularnego oddawania odpadów w ramach umowy długoterminowej wytwórca ma często możliwość negocjowania ceny. Opłaca się zatem korzystać z usług jednego sprawdzonego odbiorcy. Ponadto koszt będzie zwykle rożny w zależności od rodzaju odpadu. W przypadku odpadów poprodukcyjnych, ropopochodnych, łatwopalnych, tworzyw sztucznych i innych, koszt ponosi przedsiębiorca. Jeśli chodzi o transport oleju przepracowanego i akumulatorów, bardzo często jest on bezpłatny i odbywa się na koszt firmy oferującej odbiór – ze względu na wartość rynkową odpadu, który jest surowcem do dalszego wykorzystania po regeneracji.

Poprzedni artykułProwadzisz biznes wysyłkowy? Sprawdź, co może zaoferować Ci InPost!
Następny artykułJakie są zalety tabletów przemysłowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj