Śruby Security – najważniejsze informacje

Śruby zabezpieczające stanowią znakomite rozwiązanie zapewniające nie tylko trwałości połączeń, ale i ochronę – na przykład przed kradzieżą. W jaki sposób działają i jak je wybrać, by jak najlepiej spełniały swoje zadanie? Wyjaśniamy.

Czym są śruby security?

Śruby antykradzieżowe zbudowane są w określony sposób. Dzięki temu nieupoważnione osoby, które nie dysponują odpowiednimi narzędziami, nie są w stanie ich zdemontować.

Śruby security wyposażone są w specjalne łby, które nie tylko zabezpieczają przed odkręceniem, ale także zwiększają odporność elementów na uszkodzenia. Łączone elementy są więc bardziej trwałe i znacznie trudniej poddają się naciskowi czy innym siłom mechanicznym

Z czego wykonane są śruby zabezpieczające?

Materiałem wykorzystywanym do produkcji śrub zabezpieczających jest zwykle wysokiej klasy stal nierdzewna lub kwasoodporna. Dla zwiększenia wytrzymałości surowca często pokrywa się go dodatkową warstwą ochronną w postaci powłoki cynkowej.

Zasada działania śrub antykradzieżowych

Śruby zabezpieczające chronią konstrukcje i urządzenia przed demontażem ze strony nieupoważnionych do tego osób. Jak to działa?

Łby śrub antykradzieżowych są wykonane w taki sposób, że nie sposób je odkręcić za pomocą standardowych narzędzi. Żaden śrubokręt krzyżakowy, płaski czy inny klasyczny wkrętak nie poradzą sobie z tym zadaniem.

Aby zdemontować śruby zabezpieczające, trzeba użyć konkretnego narzędzia odpowiadającego kształtowi łba i naniesionym w nich wycięciom czy otworom. Są to śrubokręty i wkrętarki automatyczne o specjalnej budowie.

Gdzie stosuje się śruby zabezpieczające

Śruby zabezpieczające mają rozmaite zastosowanie. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie wymagana jest ochrona przed wandalizmem czy kradzieżą.

Śruby antywłamaniowe montuje się również w skrzynkach ukrywających instalacje elektryczne, a także do ochrony wnętrza serwerów komputerowych czy innych wartościowych urządzeń.

Śruby antykradzieżowe służą również izolowaniu niebezpiecznych elementów stanowiących składowe maszyn przemysłowych, jak ostrza czy rozmaite części ruchome. Doskonale sprawdzają się także do stabilizacji szaf i regałów w fabrykach i magazynach.

Elementy te montuje się w dużych konstrukcjach reklamowych, jak bilbordy czy citylighty, chronią także kamery monitoringu gospodarczego czy miejskiego.

Stosuje się je również w tak prozaicznych miejscach, jak toalety i prysznice, ale i wyjątkowych, jak… okna więzienne.

Rodzaje śrub zabezpieczających

Śruby antykradzieżowe występują w wielu typach. Różnią się przede wszystkim budową łba, ale także rodzajem gwintu i rozmiarem. Pełną gamę śrub security znajdziesz w asortymencie sklepu Anda Śruby.

Śruby Torx

To zdecydowanie najbardziej znany typ śruby zabezpieczającej. Wyposażona w łeb z wycięciami przypominającymi gwiazdę, wymaga zastosowania kreślonego rodzaju klucza lub głowicy automatycznej.

Śruby typu Torx oznaczone są symbolem „T” lub „Tx”. Stosuje się je najczęściej w obudowach sprzętu elektronicznego i komputerowego, w rowerach (np. przy układach hamulcowych) oraz silnikach samochodów.

Elementy te występują w różnych rozmiarach odpowiadających rozmaitym potrzebom. Łeb może mieć 1 do 22 milimetrów średnicy.

Śruby z łbem kulistym

Śruby z łbem kulistym wykonane są w taki sposób, że ich montaż wymaga niewielkiego ruchu. W przypadku próby odkręcenia lub dokręcenia, element ulega deformacji, uniemożliwiając demontaż.

Z uwagi na delikatne mocowanie, stosuje się je na materiałach podatnych na uszkodzenia.

Śruby zabezpieczające „snake eye”

Śruby typu „snake eye” posiadają łeb wyposażony w dwa niewielkie otwory przypominające oczy węża. Nazywane także dwupunktowymi, wymagają zastosowania właściwego klucza dopasowującego się do obu dołków.

Elementy tego typu wykorzystuje się na przykład do mocowania tablic rejestracyjnych, krat więziennych czy rozmaitych elementów pojazdów mechanicznych.

Śruby jednokierunkowe

Śruby jednokierunkowe, znane także jako nieodwracalne, posiadają łeb z wcięciem, które deformuje się podczas próby przekręcenia w niewłaściwą stronę.

Montaż elementów tego typu jest bardzo prosty, usunięcie zaś wymaga zastosowania określonych narzędzi lub jest wręcz niemożliwe.

Przykładem takiej śruby jest Clutch Head. Ten rodzaj zakładany jest przy zastosowaniu standardowego śrubokręta, jednak tym, co go wyróżnia jest brak możliwości rozkręcenia. Element taki montowany jest na stałe.

Śruby jednokierunkowe zakładane są w wielu miejscach, na przykład w sejfach, skrzynkach instalacyjnych, armaturze łazienkowej czy maszynach przemysłowych.

Inne typy śrub zabezpieczających

Śruby antykradzieżowe posiadają rozmaite formy, a ich łby mogą się różnić kształtem, gniazdem i rozmiarem. Istotny jest także rodzaj gwintu oraz zastosowanie dodatkowych elementów w postaci nakrętek i podkładek.

Przykłady specjalnych śrub zabezpieczających:

  • W formie szpilki z łbem płatkowym
  • Z gwintem samowiercącym
  • Z łbem kotwicowym

Jak usunąć śruby zabezpieczające?

Do demontażu śrub zabezpieczających służą konkretne narzędzia, których końcówki odpowiadają określonym typom elementów złącznych.

Próba posłużenia się tradycyjnym śrubokrętem czy wkrętarką o zwykłych nakładkach może się zakończyć uszkodzeniem śruby lub narzędzia.

Podsumowanie

Śruby zabezpieczające to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które zwiększa ochronę łączonych elementów. Dzięki zastosowaniu tego typu akcesoriów znacznie zmniejsza się ryzyko kradzieży, wandalizmu czy niekontrolowanego dostępu do cennych instalacji i urządzeń. Śruby te wykonane są z wyjątkowo trwałych materiałów, które są odporne nie tylko na działanie sił mechanicznych, jak nacisk czy uderzenia, ale również warunki atmosferyczne. Z tego względu montuje się je często na zewnątrz lub w środowisku wilgotnym.

Poprzedni artykułJak prowadzić negocjacje z chińską firmą?
Następny artykułPolski Ład nie taki straszny z dobrym księgowym!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj