Kompresory można obecnie spotkać niemalże wszędzie. Wystarczy udać się na stację benzynową czy do warsztatu samochodowego. Sprężarka jest urządzeniem wykorzystywanym w różnych gałęziach przemysłu. Coraz więcej osób sięga po nią do swojego prywatnego użytku. Za pomocą sprężarki można szybko i skutecznie pomalować niemalże każdą powierzchnię i nadmuchać przeróżne przedmioty. Posłuży do wypełnienia powietrzem poduszek samochodowych i do zasilenia urządzeń pneumatycznych typu szlifierka czy wiertarka. Kompresory stanowią też bardzo istotny element klimatyzacji w autach.
Czym charakteryzuje się sprężarka olejowa?
Wśród dostępnych kompresorów wyróżnić można modele bezolejowe i olejowe. Wybór uzależniony jest od typu i intensywności pracy, do jakiej będzie wykorzystywana sprężarka. Różnica w działaniu obu modeli kompresorów jest niewielka. Można nawet powiedzieć, że zasada ich działania jest taka sama. Różnica polega na tym, że w przypadku modelu olejowego wykorzystywany jest do pracy olej, którym smaruje się tłok. Taki zabieg pozwala na przeciwdziałanie tarciom podczas wtłaczania powietrza do zbiornika urządzenia, za co odpowiedzialny jest tłok. W sprężarkach bezolejowych tłoki wykonane są ze specjalnych tworzyw, które charakteryzują się niskim współczynnikiem tarcia, wobec czego nie trzeba stosować oleju. Zadaniem kompresora jest podwyższenie ciśnienia gazu wprowadzanego do urządzenia.
Zastosowanie sprężarki olejowej
Sprężarki olejowe znalazły szerokie zastosowanie. Najbardziej przydatne okazują się być w warsztatach samochodowych, gdzie konieczne jest sięgnięcie po wydajny kompresor, z silniej o dużej mocy elektrycznej. Im ma on większa moc, tym możliwe jest użycie sprężarki do sprostania bardzo wymagającym warunkom pracy. W przypadku niedużych warsztatów i serwisów samochodowych zwykle sięga się po sprężarki ze zbiornikiem o pojemności 50/100 l. Wykorzystywane są one głównie do pracy interwałowej – przed krótki czas, ale intensywnie. W przypadku warsztatu zajmującego się przykładowo lakierowaniem pojazdów, potrzebna jest sprężarka ze zbiornikiem o dużo większe pojemności, która będzie wykorzystywana do długiej pracy o ciągłej specyfice. Po kompresory olejowe sięga się na szeroką skalę w serwisach motocyklowych i w firmach wulkanizacyjnych.
Zaletą tego urządzenia jest jego duża wydajność i bezawaryjność, nawet przy ciągłej pracy. Ze względu na swoją wagę sprężarka wyposażona jest w jezdne kółka, przez co łatwo jest ją przetransportować do wyznaczonego miejsca. Nie ma też żadnego problemu z ewentualnym serwisowaniem urządzenia ze względu na swobodny dostęp do jego części składowych.
Po sprężarkę olejową sięgają mechanicy do zasilania przeróżnych narzędzi pneumatycznych. Idealnie sprawdza się do zabezpieczania śrub i nakrętek. Znalazła ona zastosowanie także w zakładach blacharskich i lakierniczych. Jest to idealne rozwiązanie do zakładów produkcyjnych i dużych firm przemysłowych. Kompresory można spotkać na stacjach benzynowych. Można za ich pomocą nawet napompować koła. Wiele osób wykorzystuje sprężarki olejowe do użytku prywatnego, w przydomowych garażach. Możliwe jest przeczyszczenie za jego pomocą kosiarki, napompowanie piłki, materaca czy basenu. Urządzenie to świetnie sprawdza się do malowania mebli i ścian czy ogrodzenia. Malowanie ciśnieniowe jest dużo wydajniejsze i efektywniejsze niż tradycyjne. Można uniknąć nieestetycznych smug czy przyklejonych do świeżo malowanej powierzchni farfocli. Kompresory przydają się podczas wydmuchiwania zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Z ich pomocą uda się wyczyścić ostrza innych urządzeń czy łańcuch rowery. Kompresor również jest stosowany w spawalnictwie.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Pneumatik S.A.