Podstawą każdej działalności gospodarczej jest inwestowanie. Mechanizm ten obowiązuje również w rolnictwie. Środki finansowe niezbędne są do zakupu nasion, środków ochrony roślin, zwierząt i oczywiście parku maszynowego. Jednak specyfika prowadzenia tego rodzaju działalności charakteryzuje się niewielkim zyskiem i koniecznością corocznego inwestowania. Sprawdź, skąd brać środki na rozwój gospodarstwa rolnego!
Sposoby finansowania inwestycji w gospodarstwie rolnym
Pożyczka z banku lub od firmy parabankowej, kredyt czy leasing sprzętu rolniczego, to tylko niektóre z metod pozyskiwania środków na rozwój działalności rolniczej. W historii współpracy rolników z bankami wyraźnie widać tendencję, która wskazuje, że właściciele niewielkich gospodarstw znacznie rzadziej korzystają z pożyczek bankowych. Wynika to z wielu powodów. Jednym z nich jest niechęć do zapożyczania się i preferowanie zapłaty własnymi zasobami. Rolnicy prowadzący działalność gospodarczą na małym obszarze nie chcą przekazać swojego gospodarstwa de facto pod zastaw pożyczki. Niemniej taka możliwość istnieje – rolnik może pozyskać w banku pożyczkę, której zabezpieczeniem jest ziemia czy też całe przedsiębiorstwo rolne.
Im większe gospodarstwo, tym większa kwota pożyczki bankowej
Im większym gospodarstwem rolnym dysponuje rolnik, tym większe są jego szanse na otrzymanie kredytu bankowego na inwestycje. Dla banku właściciel przedsiębiorstwa średniego i dużego staje się partnerem do rozmowy i przedsięwzięcia biznesowego. Banki stosunkowo chętnie udzielają kredytów właśnie takim rolnikom i współuczestniczą w powodzeniu projektu biznesowego. Pieniądze udzielane przez bank można spożytkować na zakup maszyn, powiększenie działalności, dywersyfikację uprawy czy hodowli.
Warto też pamiętać, że banki dysponują kredytami preferencyjnymi skierowanymi wyłącznie do tej grupy zawodowej. Warunki kredytu dla rolników są znacznie bardziej dogodne niż dla innych kredytobiorców. Oprócz kredytów preferencyjnych z dopłatą do oprocentowania lub częściową spłatą kapitału przez budżet państwa, na rynku usług bankowych obecne są oferty kredytów komercyjnych, dostosowanych do specyfiki i timingu działalności rolniczej.
Leasing maszyn rolniczych
Leasing sprzętu rolniczego to coraz częściej stosowana forma inwestowania w gospodarstwo. Właściciele biznesów rolniczych mogą korzystać z leasingu traktorów, kombajnów, ciągników rolniczych, maszyn do sortowania warzyw oraz owoców, ładowaczy itp. Najważniejszy dla rolnika jest fakt, że może on podpisać umowę na sprzęt nowy, ale też używany, czyli przystępniejszy cenowo.
Decydując się na leasing sprzętu rolniczego, właściciel gospodarstwa może być pewien, że każdy rodzaj działalności rolniczej otrzyma finansowanie. Może on liczyć na zmianę wysokości rat, ale przede wszystkim na sezonowość w harmonogramie spłat.
Przez wiele lat największym hamulcem inwestycji w gospodarstwa rolne były ograniczenia wynikające z sezonowego charakteru działalności i wyraźnego podziału na okres przychodów i czas wydatków. Zwykłe banki nie chciały nigdy różnicować swojej oferty z tego punktu widzenia. Dopiero ostatnie lata pokazały, że zróżnicowanie oferty kredytowej czy leasingowej jest realne, konieczne i opłacalne dla obu stron.
Leasing maszyn rolniczych to ważna forma inwestowania w gospodarstwo rolne. Tym bardziej, że po zakończeniu umowy maszyny mogą stać się własnością rolnika lub może on je zamienić na nowocześniejszą bądź inną wersję bardziej potrzebnych urządzeń.