Ryzyko prawnokarne

Wielu Polakom praca adwokata kojarzy się jedynie z reprezentacją klientów przed sądami. Praktyka tego zawodu jest jednak bardzo różnorodna i w największym stopniu zależy od docelowego grona klientów. Wiele adwokatów coraz częściej dostosowuje zakres swoich usług do biznesowego grona klientów.

Dzięki temu usługi prawne świadczone na rzecz przedsiębiorców mogą przybrać szczególną postać. Dzięki przemodelowaniu pracy adwokata klient biznesowy może otrzymać pełnowartościowy produkt, który pomoże mu w prowadzeniu swoich interesów. Adwokaci zajmujący się prawem w ujęciu biznesowym nie tylko sporządzają umowy i pomagają dostosować przedsiębiorstwo do wymogów prawa. Coraz popularniejsze stają się usługi prawnokarne świadczone na rzecz przedsiębiorców. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się to czymś dziwnym, to jednak adwokat specjalizujący się w prawie karnym będzie miał pełne ręce roboty w przedsiębiorstwie.

Informacje i działania

Przede wszystkim rozpoczynając pracę z przedsiębiorcą adwokat specjalizujący się w prawie karnym powinien uświadomić mu jak wiele jest przepisów wiążących odpowiedzialność karną z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca powinien na własne oczy zobaczyć jak wiele jest przepisów, które sankcjonują niepożądane społecznie zachowania. Wiele z nich znajduje się w kodeksie karnym, lecz niektóre (bardzo istotne) przestępstwa zapisane są w ustawach szczegółowych dotyczących danej branży. Dzięki znajomości tych przepisów możliwe jest uniknięcie niepożądanych sytuacji. Następnie adwokat powinien sporządzić raporty odnoście ryzyka prawnokarnego w danym przedsiębiorstwie. Na podstawie analizy organizacji pracy oraz służbowych obowiązków może wykazać jakie grupy pracowników narażone są na pozostawanie w kręgu zainteresowania organów ścigania. W następnej kolejności adwokat może sporządzić zakres wytycznych pozwalających na uniknięcie wadliwego prawnie postępowania podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Reprezentacja klienta

Zdarzyć się może, że jednak jakiś pracownik popełni przestępstwo, co negatywnie wpłynie na pozycję przedsiębiorcy. W takim wypadku adwokat może występować jako obrońca. Należy jednak pamiętać, że w wypadkach, w których to przedsiębiorca padnie ofiarą przestępca adwokat może wstąpić do procesu jako pełnomocnik pokrzywdzonego, a także jako oskarżyciel uboczny, posiłkowy, a w niektórych wypadkach także jako oskarżyciel prywatny.

Poprzedni artykułPrawda i opinie o chwilówkach
Następny artykułZalety obiektów ze stali

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj