Rodzaje ciągników rolniczych i ich charakterystyka

rodzaje-ciagnikow-rolniczych-i-ich-charakterystyka

Planujesz zakup nowego traktora na gospodarstwo? Gubisz się w olbrzymiej ofercie, a czasem nawet w opisach maszyn rolniczych? Przygotowaliśmy dla ciebie tekst, który ułatwi ci rozeznanie w propozycjach dealerów ciągników rolniczych i pomoże zawęzić pole poszukiwań. Poznaj podstawowe typy ciągników rolniczych, ich ogólne charakterystyki i możliwości wykorzystania.

W zależności od rodzaju konstrukcji jezdnej wyróżnia się ciągniki:

  • kołowe,
  • gąsienicowe,
  • półgąsienicowe.

Kołowe ciągniki rolnicze i opcje napędu

Najczęściej spotykane są oczywiście ciągniki kołowe. Są to uniwersalne maszyny, które sprawdzają się przy większości prac polowych. Ich olbrzymią zaletą jest łatwość poruszania się po drogach, w związku z czym znajdują one zastosowanie również w transporcie.

Ciągniki kołowe mogą mieć napęd na jedną lub obie osie. Te pierwsze w międzynarodowej nomenklaturze określa się skrótem 2WD (z ang. two wheel driver) – z takimi oznaczeniami możemy spotkać się np. u dealera kanadyjskich traktorów KAGRO. Polscy producenci dla takich ciągników stosują oznaczenie 4K2 (czterokołowiec z napędem na dwa koła).

Napęd na cztery koła może być stały – mamy wtedy do czynienia z ciągnikiem 4WD. Większą popularnością cieszą się jednak ciągniki z dodatkowym napędem na przednią oś (MFWD, mechanical front-wheel drive), z którego można korzystać w miarę potrzeb. Przewaga MFWD nad 4WD przy standardowym użytkowaniu wynika m.in. z bardziej przystępnych cen, mniejszej masy i większej zwrotności. Jednak jeśli szukasz solidnego ciągnika dużej mocy do pracy w trudnym terenie, np. na ciężkich glebach, weź pod uwagę przegubowy ciągnik 4WD.

W odniesieniu do traktorów z napędem na dwie osie polscy producenci znów stosują inne oznaczenia: 4K4 – jeśli koła obu osi mają taki sam rozmiar lub 4K2a, jeśli przednie koła są mniejsze. W praktyce wszystkie MFWD to 4K2a, ponieważ dodatkowy napęd na przednią oś stosuje się wyłącznie w ciągnikach z kołami o różnych wielkościach na przodzie i tyle.

Ciągniki gąsienicowe i półgąsienicowe

Do najcięższych prac na niesprzyjających gruntach najlepiej wybrać ciągnik gąsienicowy lub półgąsienicowy. Traktory na gąsienicach są niezwykle stabilne i mogą poruszać się bezpiecznie nawet na podmokłych terenach. Dodatkowo wykorzystanie gąsienic pozwala rozłożyć ciężar maszyny tak, by ograniczyć szkody wynikające z ugniatania gleby. Również dla takich maszyn najlepszym rozwiązaniem jest przegubowy układ kierowniczy, który ułatwia prowadzenie pojazdu.

Poprzedni artykułUsługi CNC – co warto wiedzieć o współczesnej obróbce metali?
Następny artykułReklama na Allegro – jak zwiększyć swoją sprzedaż na Allegro?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj