Regulamin – dlaczego jest najważniejszym dokumentem w Twoim sklepie internetowym?

Regulamin sklepu internetowego to dokument, którego nie można pominąć podczas tworzenia własnego sklepu online. Powinien on być nie tylko rzetelnie przygotowany, ale też udostępniony do wglądu klientom, ponieważ to właśnie on jest z prawnego punktu widzenia umową, która łączy sprzedawcę i klientów. W artykule wskazujemy, jak napisać regulamin sklepu zgodnie z prawem. Zaczynamy!

Regulamin a niedozwolone klauzule umowne

Najważniejszym założeniem, które musi spełnić każdy regulamin sklepu internetowego, jest zadbanie o to, aby nie naruszał on praw konsumenta, nie wprowadzał go w błąd oraz nie ograniczał jego ustawowych uprawnień. Co to dokładnie oznacza? Istnieją tzw. niedozwolone klauzule umowne, których przykłady można znaleźć na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – warto zapoznać się z nimi przed przystąpieniem do tworzenia regulaminu e-commerce.

Prowadząc sklep internetowy świadczysz usługi elektroniczne

Prawo wskazuje wprost, że w sklepie online sprzedawca świadczy usługi drogą elektroniczną. Chodzi między innymi o usługę składania zamówień, zakładania konta, zbierania punktów promocyjnych, a nawet wysyłania/odbierania newslettera czy wystawiania opinii o produktach. Regulamin sklepu internetowego musi zatem wskazać te usługi, które są w nim oferowane – to ważne np. w kontekście reklamacji lub problemów z zamówieniem.

Etapy zamówienia a regulamin sklepu

Regulamin e-commerce powinien opisywać wszystkie etapy, przez które przechodzi klient podczas zakupu. Chodzi przede wszystkim o: składanie zamówień, płatności i dostawę, reklamację oraz zwroty.

Składanie zamówień

W zakresie składania zamówień warto skupić się przede wszystkim na wskazaniu momentu zawarcia umowy sprzedaży i tym samym dodać klauzulę wyrażającą wprost, że wystawienie produktów jest jedynie zaproszeniem do zawarcia umowy. Dzięki temu właściciel sklepu zyskuje pewność, że będzie zobowiązany do dostarczenia produktu dopiero po ustalonym przez siebie momencie zawarcia umowy sprzedaży, np. wraz z wiadomością z potwierdzeniem płatności itd.

Formy płatności, reklamacja i zwroty

Regulamin sklepu internetowego powinien określać także ogólne zasady w zakresie form płatności, form dostawy oraz wskazywać rozumienie terminu dostawy produktów.

Kolejnym krokiem, którego podjęcie musimy umożliwić klientowi jest reklamacja. Jej zasady również powinny pojawić się w regulaminie. Ważne, aby w dokumencie nie ograniczać formy składania reklamacji – prawo wprost wskazuje, że reklamacja złożona w dowolnej formie powinna zostać rozpatrzona przez sprzedawcę.

Oprócz reklamacji, klient może także chcieć odstąpić od umowy – co umożliwia mu polskie prawo (konsument, zawierający umowę na odległość ma prawo odstąpić od niej bez podania przyczyny i ponoszenia kosztów w terminie 14 dni od jej zawarcia). Regulamin powinien jasno informować o tym – również w interesie sprzedawcy. Brak informacji o prawie do odstąpienia od umowy skutkuje automatycznym ustanowieniem możliwości odstąpienia od niej aż przez 12 miesięcy od dnia upływu terminu na odstąpienie od umowy.

Więcej o tym, co jeszcze powinno znaleźć się w regulaminie sklepu internetowego oraz jak uniknąć błędów związanych z tym dokumentem – na stronie:

https://goecom.pl/co-powinien-zawierac-regulamin-sklepu-internetowego/

Poprzedni artykuł5 zalet posiadania naświetlarki do wyrabiania pieczątek we własnej firmie
Następny artykułJak działa wirtualne biuro?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj