Przechowywanie danych w chmurze: sprawdzone rozwiązanie dla Twojej firmy

Nieustanny rozwój technologiczny sprawia, że coraz więcej przedsiębiorstw przenosi swoje dane do chmury. Większość firm korzysta przy tym z usług centrum danych, takich jak MAIN. Profesjonalna pomoc zapewnia bezpieczeństwo danych i efektowne działanie poszczególnych procesów. Warto poznać korzyści, jakie daje korzystanie z tych nowoczesnych rozwiązań.

Migracja

Migracja obejmuje szereg działań. Dotyczy przeniesienia, zaadaptowania i uaktualnienia części lub całości infrastruktury IT do najnowszych schematów obowiązujących na rynku IT. Ta metoda pozwala zachować integralność danych i stałość procesów organizacyjnych.

Zalety cechujące migrację dotyczą kwestii finansowych, wydajnościowych i ochronnych. W pierwszym przypadku główne znaczenie ma fakt, że dzięki migracji nie trzeba płacić za nową infrastrukturę. Pieniądze są wydawane tylko na to, z czego się skorzystało. Źródłem oszczędności jest także zmniejszenie opłat za prąd i brak konieczności zatrudniania nowych specjalistów IT. Wydajność dotyczy przede wszystkim niemal nieograniczonych zasobów, które można przechowywać w chmurze. Ma się do nich dostęp z każdego miejsca na świecie – wystarczy połączenie z Internetem. Z kolei o ochronę dbają specjalne zabezpieczenia, które czynią chmurę czymś w rodzaju sejfu. Dodatkowo dane nie są narażone na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Relokacja

Pojęcie ,,relokacja” w odniesieniu do serwerowni oznacza działania, które są konieczne do wykonania, w celu przeniesienia obecnej serwerowni w nowe miejsce. W tym samym czasie wykonywana jest także rewitalizacja, która od relokacji różni się tym, że odbywa się bez zmiany fizycznego pomieszczenia mieszczącego serwerownię.

Korzyści z relokacji są podobne do tych, które daje migracja. To między innymi spore kwoty zaoszczędzone z tytułu braku konieczności budowy i utrzymania skomplikowanej infrastruktury IT. Kolejna kwestia to bezpieczeństwo płynące z nieprzerwanego funkcjonowania systemów informatycznych, które ponadto są nieustannie monitorowane. Relokacja charakteryzuje się wysoką niezawodnością, co usprawnia pracę całej firmy.

Kolokacja

Omawiając usługi świadczone przez data center, warto wspomnieć o opcji niezwiązanej z chmurą. Kolokacja polega na umieszczeniu infrastruktury IT danej firmy w profesjonalnej serwerowni udostępnianej przez usługodawcę. W cenie za wynajem mieści się również obsługa informatyczna świadczona przez ekspertów IT, zabezpieczenie danych, a ponadto różne usprawnienia, takie jak konfiguracja sprzętu.

Kolokacja jest znacznie tańszą opcją w porównaniu do konieczności budowy serwerowni we własnej firmie. Zapewnia optymalne środowisko dla odpowiedniego działania serwerów, uwzględniając klimatyzację czy niezawodne zasilanie. Data center w ramach kolokacji oferują nierzadko dodatkowe usługi: dostęp do Internetu, dzierżawę urządzeń, środowisko wirtualne itp.

Usługi w chmurze czy kolokacja?

Zarówno usługi w chmurze, jak i kolokacja, charakteryzują się tym, że bez problemu można je dostosować do zmieniających się warunków związanych z rozwojem przedsiębiorstwa. Gwarantują bezpieczeństwo przechowywanych danych i wysoką jakość świadczonych usług. Różnicę stanowi wysokość kosztów generowanych przez poszczególne rozwiązania. Usługi w chmurze są zwykle tańsze, gdyż nie trzeba płacić za wynajem serwerowni. Z drugiej strony, w momencie potrzeby zmiany lokalizacji formy, kolokacja nie daje aż takiej elastyczności jak chmura. Rozważając wybór jednej z opcji, trzeba wziąć pod uwagę kierunek, w jakim w przyszłości ma zmierzać przedsiębiorstwo.

Wsparcie IT jest nierozerwalnie związane z wieloma branżami, które jeszcze kilkanaście lat temu obchodziły się bez tego rodzaju pomocy. Bez wątpienia ten trend będzie postępował, dlatego warto jak najszybciej wybrać rozwiązanie odpowiadające potrzebom naszej firmy.

Poprzedni artykułBiznesowy high-life czy współczesny standard? Wizytówkowy savoir-vivre
Następny artykułUltrafiolet w walce z bakteriami i wirusami – nowoczesne rozwiązanie klasycznego problemu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj