Często podzespoły wykonywane są z różnego rodzaju blach o określonych w projektach parametrach technicznych. Nadanie im kształtu pozwala na łatwiejszy montaż oraz zachowanie stałych wymiarów.
Służą do tego specjalne maszyny wykorzystywane w produkcji, które pozwalają na zachowanie dużej dokładności linii cięcia. Dopasowanie odpowiedniej kolejności czynności pozwala na wykonanie produktu gotowego przeznaczonego na linię montażową.
Proste cięcia blach za pomocą pras
Pierwszym modelem takich urządzeń są prasy krawędziowe. Umożliwiają one długie i równe cięcia służące do wykrajania mniejszych elementów z dużych arkuszy blach lub wstępnej obróbki przygotowywanego podzespołu. Napęd hydrauliczny za pomocą tłoku wywiera dużą siłę na ostrza i umożliwia przecinanie grubych blach. Proste sterowanie pozwala pracownikowi na wygodną obsługę takiego stanowiska pracy. Maszyna taka może w szybki sposób przygotować dużą ilość formatek metalowych dla pozostałych stanowisk w zakładzie produkcyjnym.
Cięcie elementów o skomplikowanych kształtach
Jeżeli produkcja wykonywana jest masowo można przyspieszyć produkcję przez stosowanie form i szablonów. W takim wypadku można również wykonywać otwory montażowe oraz techniczne. Specjalnie zaprojektowane matryce wycinają gotowy kształt podzespołu. Duży nacisk, jaki dają prasy mimośrodowe, pozwala na proste i równe cięcie w dowolnym materiale. Dodatkowo oprócz kształtu można wycinać jednocześnie inne wymagane elementy. To skraca czas potrzebny na wykonanie jednej części i zapewnia powtarzalność. W zależności od potrzeb prasy mogą również nadawać kształt przestrzenny wykonywanej części. Do wykonywania precyzyjnych cięć służą wykrawarki posiadające wymienne głowice. W ten sposób również można formować różne kształty, aby wykańczać je za pomocą pras.
Wykańczanie wyciętych elementów
Wszystkie nierówności powstające po operacjach cięcia lub wytłaczania powinny być usunięte, aby zapewnić sprawny montaż. Służą do tego gratowarki, które za pomocą pasów ściernych z dużą dokładnością wygładzają krawędzie oraz powierzchnię obrabianego detalu. W ten sposób szybko można przygotować podzespoły do dalszych prac. Poziom dokładności szlifowania dopasować można do oczekiwań klienta zamawiającego podzespoły.