Pracownicze Plany Kapitałowe – co musi wiedzieć pracodawca?

W lipcu 2019 roku znaczna część pracodawców będzie miała obowiązek wprowadzenia w swoich przedsiębiorstwach Pracowniczych Planów Kapitałowych. O co należy zadbać wprowadzając PPK?

Od 1 lipca 2019 roku największe firmy – zatrudniające ponad 250 pracowników – będą musiały uruchomić plany kapitałowe dla pracowników. Mniejsze przedsiębiorstwa będą miały na to więcej czasu. Te zatrudniające od 50 do 249 pracowników muszą wdrożyć program 1 stycznia 2020 roku, a firmy zatrudniające od 20 do 49 pracownikami będą miały czas do 1 lipca 2020 roku. Najpóźniej, bo dopiero 1 stycznia 2021 roku, program PPK uruchomią firmy z mniej niż 20 pracownikami.

Jakie obowiązki wiążą się z wprowadzeniem programu PPK?

Pracodawca, który planuje wdrożyć kapitałowe plany pracownicze powinien przede wszystkim wybrać instytucję, która będzie zarządzać PPK. Wyboru powinien dokonać wraz z działającymi w przedsiębiorstwie związkami zawodowymi lub reprezentacją pracowników.

Następnie firma podpisuje umowę z wybranym podmiotem. To on będzie gromadził środki uczestników programu i nimi zarządzał.

Przedtem jednak zatrudniający powinien zapisać swoich pracowników do programu, czyli zawrzeć w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK – tym samym zatrudnieni stają się uczestnikami planów kapitałowych. Do programu powinni zostać zapisani wszyscy zatrudnieni w wieku od 18 do 55 lat. Osoby zatrudnione w przedziale wiekowym od 56 do 69 lat chcące należeć do programu powinny złożyć pracodawcy odpowiednie oświadczenie.

Po utworzeniu kont pracowników zatrudniający powinien dokonywać wpłat na rachunki. Obowiązkowe jest finansowanie składek podstawowych w wysokości 1,5 proc. wartości pensji brutto pracownika. Pracodawca może także opłacać składki dodatkowe w wysokości do 2,5 proc. wartości wynagrodzenia brutto.

Co istotne, to zatrudniający zobowiązany jest do prawidłowego obliczenia wysokości składki i jej terminowego opłacania. On też ponosi koszty związane z naliczeniem i przekazaniem wpłat do podmiotu zarządzającego PPK.

Na tym kończą się obowiązki pracodawcy związane z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Nie uczestniczy on w dalszych operacjach, kolejnych przepływach pieniężnych np. w przypadku zmiany pracodawcy przez uczestnika PPK.

Procedura wygląda podobnie w przypadku osób nowo zatrudnionych. Nowego pracownika należy zapisać do planów kapitałowych po trzech miesiącach zatrudnienia. Więcej o pracowniczym planie kapitałowym dowiesz się na stronie https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/.

Poprzedni artykułZobacz jak zwiększyć efektywność produkcji poprzez jej planowanie
Następny artykułDziennikarstwo i komunikacja społeczna – dla kogo ten kierunek studiów?

1 KOMENTARZ

  1. Trochę tych nowych obowiązków rzeczywiście nam wpadło. Ale tez nie ma co przesadzać, bo to jednak głównie kwestia organizacji pracy. U nas są 4 kadrowe i jakoś udało się poogarniać temat. Zwłaszcza ze do pomocy są tez firmy zewnetrzne. Ważne, zeby wreszcie ludzie przestali odchodzic z firmy, bo w ostatnim czasie była jakas plaga. Licze ze jak dostana oprócz wplat podstaowywych również te dodatkowe to sytuacja powoli zacznie sie normować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj