Praca dla opiekunek osób starszych w Kolonii

Kolonia to czwarte pod względem zaludnienia miasto w Niemczech. Powodem tego jest nie tylko duża liczba rdzennych mieszkańców, ale także popularność tego miasta wśród osób, które emigrują w celach zarobkowych – przykładowo, do pracy jako opiekunka osób starszych. Sprawdź, jakie perspektywy zawodowe zapewnia opiekunkom Kolonia.

Kolonia – miasto zabytków

Praca opiekunki osób starszych w Kolonii cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dlaczego opiekunowie z Polski decydują się na emigrację właśnie tam? Zachęcają ich do tego przede wszystkim tamtejsze zarobki, atrakcyjne warunki do pracy oraz do życia.

O zaletach życia w Kolonii słyszy się całkiem dużo. Wygodny transport, rozbudowana infrastruktura miejska i szereg atrakcji turystycznych (przede wszystkim tych związanych ze sztuką i architekturą sakralną) sprawiają, że czas wolny można spędzać tam na rozmaite sposoby. Przykładowo, po godzinach pracy, możesz odwiedzić jedno z muzeów np. Muzeum Czekolady czy Muzeum Perfum lub wybrać się do miejskiego ogrodu zoologicznego. Z kolei osoby interesujące się architekturą sakralną będą zachwycone Katedrą Kolońską oraz Museum Schnütgen.

Kolonia to doskonałe miejsce dla miłośników sztuki. Im gorąco polecamy wybrać się do Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud, gdzie można podziwiać zarówno wybitne dzieła współczesne, jak i sztukę ze znacznie starszych okresów, np. średniowiecza.

Praca opiekunki osób starszych – na czym polega?

Opiekun osób starszych to zawód wymagający – zarówno konkretnego usposobienia, kondycji fizycznej, jak i gotowości do pracy w niekiedy trudnych warunkach. Jakich obowiązków możesz się spodziewać na tym stanowisku? Jako opiekun osób starszych będziesz odpowiedzialny m.in. za:

  • pomoc w czynnościach związanych z higieną osobistą,
  • asystę w ubieraniu się,
  • pomoc w przemieszczaniu się (w zależności od stanu zdrowia podopiecznego),
  • dotrzymywanie towarzystwa i dawanie wsparcia psychicznego,
  • przygotowywanie posiłków,
  • utrzymywanie mieszkania w czystości,
  • przypominanie o porze przyjmowania lekarstw.

Należy jednak pamiętać, że obowiązki będą się różnić w zależności od stanu zdrowia podopiecznego lub podopiecznych. Może zdarzyć się, że pod twoją opiekę będą trafiały małżeństwa lub rodzeństwa w podeszłym wieku w złym stanie zdrowotnym, wymagające kompleksowej pomocy. Takie zlecenia z reguły kierowane są do bardziej doświadczonych opiekunek lub opiekunów.

Warto także dodać, że firmy opiekuńcze zazwyczaj dopasowują zlecenia do doświadczenia i umiejętności pracownika. Początkujące opiekunki mogą liczyć na prostsze zlecenia, polegające na opiece nad seniorami bez poważnych schorzeń, potrzebujących towarzystwa lub pomocy w domowych obowiązkach.

Czy warto podjąć pracę opiekunki osób starszych w Kolonii?

Praca w opiece, mimo że należy do wymagających, może przynieść ogromną satysfakcję. To właśnie jedna z najczęściej wymienianych przez opiekunki pracujące za granicą zalet tego zawodu.

Opiekunowie często też wspominają o wysokim wynagrodzeniu, na które nie mogliby liczyć w Polsce. Pensje niemieckich opiekunek znacznie przewyższają polskie wypłaty. Za miesiąc pracy jako opiekunka osób starszych w Kolonii możemy zarobić ok. 1200-1800 netto euro. A to jeszcze nie wszystko! Należy pamiętać o premiach (np. za pracę w święta lub wakacje), które swoim pracownikom oferują niektóre firmy opiekuńcze.

Za podjęciem pracy opiekunki w Kolonii przemawia także atrakcyjność samego miasta, które oferuje bardzo dobre warunki do życia. Miejscowość jest bardzo dobrze skomunikowana. Zapewniony jest wygodny transport zarówno w obrębie miasta, jak i poza nim. Na dodatek Kolonia oferuje bardzo komfortowe połączenie lotnicze z Polską – podróż trwa zaledwie 2 godziny.

Jak zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?

Nie jest prawdą, że opiekunem osób starszych może zostać każdy. Od kandydata na opiekuna najczęściej wymaga się komunikatywnego poziomu znajomości języka niemieckiego, dobrej kondycji, ale także empatii, zrozumienia oraz cierpliwości.

W zależności od firmy w wymaganiach możemy także znaleźć doświadczenie poparte referencjami czy prawo jazdy. W większości przypadków wystarczy jednak odpowiednie usposobienie i chęć niesienia pomocy innym, ponieważ to tego seniorzy potrzebują najbardziej.

Gdzie szukać pracy jako opiekunka osób starszych w Kolonii?

Praca na stanowisku opiekunki osób starszych staje się coraz popularniejsza – wybór ofert pracy w serwisach ogłoszeniowych jest ogromny. Atrakcyjne zatrudnienie znajdą nie tylko doświadczone opiekunki, ale i osoby początkujące, które jeszcze nie miały okazji pracować w opiece.

Uwaga! Przed rozpoczęciem współpracy z konkretną firmą, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Profesjonalna firma opiekuńcza powinna dokładnie przedstawić dane zlecenie – rzetelnie opisać m.in. liczbę podopiecznych, zakres obowiązków, warunki pracy, wynagrodzenie, formę współpracy, wymaganą znajomość języka niemieckiego itd.

Nie jesteś pewien, czy praca w opiece w Kolonii jest dla ciebie? Skontaktuj się z zaufaną firmą opiekuńczą i uzyskaj odpowiedź na wszelkie nurtujące cię pytania już dziś!

Poprzedni artykułZapowiedź telefoniczna w firmowej infolinii
Następny artykułHedging na forex – strategia, która zmniejsza ryzyko inwestycyjne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj