Rozwój firmy niejednokrotnie wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji o inwestycji w dodatkową przestrzeń przeznaczoną do magazynowania materiałów, jako budynek, w którym odbywa się produkcja lub jako miejsce świadczenia usług. Coraz więcej inwestorów, decydując się na budowę magazynu, stawia na budowę hali wykonaną ze stali, która znajduje zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki i posiada dużo cenionych zalet. Co powinien wiedzieć inwestor, zanim zdecyduje się na budowę hali stalowej?
Formalności związane z budową hali
Przed rozpoczęciem budowy hali stalowej konieczne jest złożenie w urzędzie gminy wniosku o uwzględnienie inwestycji w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli działka nie ma uchwalonego takiego planu, należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Decyzję może otrzymać każdy – nie jest konieczne prawo własności na nieruchomość. Konieczny jest również projekt zgodny z obowiązującymi standardami budowy hali przemysłowej.
Formalności musi dopełnić inwestor lub wykonawca, który w ramach realizacji inwestycji, zajmuje się wszystkimi kwestiami związanymi z etapami budowy hali – zaczynając od projektu i pomocy w zdobyciu obowiązkowych pozwoleń, kończąc na oddaniu obiektu do użytku.
Zalety hal stalowych
Krótki czas trwania budowy
Hale ze stali wykonywane są z modułów prefabrykowanych, które nie wymagają spawania ani cięcia. Poszczególne elementy mocowane są za pomocą śrub, co sprawia, że są gotowe do użytku kilka tygodni po rozpoczęciu prac budowlanych. Co więcej, w przeciwieństwie do budynków murowanych, przebieg budowy hal stalowych nie jest uzależniony od warunków pogodowych, czy też pory rok.
Szybka i łatwa rozbudowa
Hale stalowe wykonywane są z powtarzalnych elementów, co umożliwia ich szybką i bezproblemową rozbudowę. Modułowa konstrukcja hal magazynowych pozwala na dodawanie kolejnych kondygnacji, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem firmy na dodatkową przestrzeń.
Sprężystość, elastyczność i wytrzymałość materiału
Stal jest materiałem, który posiada wiele pozytywnych cech, jak odporność na uszkodzenia mechaniczne, twardość oraz sprężystość i elastyczność, które umożliwiają na uzyskiwanie różnych kształtów konstrukcji hali magazynowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb inwestorów.
Koszt budowy hali stalowej
Dzięki prefabrykowanym elementom budowa hali jest znacznie krótsza niż w przypadku magazynów murowanych i wymaga mniejszego nakładu pracy, co wpływa na niższe koszty inwestycji. Ponadto, hale ze stali są tańsze w utrzymaniu i eksploatacji.
Zastosowanie hal stalowych
Ze względu na liczne zalety i możliwości, jakie dają hale stalowe, znajdują one zastosowanie w wielu strukturach gospodarki. Ze stali budowane są m.in.:
- hale magazynowe – służące do magazynowania materiałów i produktów,
- hale przemysłowe – przeznaczone na miejsce odbywania się produkcji,
- hale rolnicze – wykorzystywane do przechowywania płodów rolnych, a w późniejszym czasie do garażowania maszyn i urządzeń rolniczych, lub jako miejsce hodowli zwierząt,
- hale biurowe – dostosowane do wymagań budynków, w których przebywają pracownicy,
- hale sportowe bądź rekreacyjne – służące jako obiekty sportowe do trenowania różnych form aktywności, np. ujeżdżalnie.
Wykonawca
Ważnym elementem sprawnego i efektywnego przebiegu budowy hali magazynowej jest wybór firmy. Najkorzystniejsze będzie znalezienie rzetelnego wykonawcy, który ma doświadczenie w budowaniu hal stalowych oraz zajmie się realizacją wszystkich etapów budowy zleconej inwestycji, zaczynając od uzyskania pozwoleń, przez przygotowanie projektu firmy, stawiania konstrukcji, kończąc na oddaniu gotowej do użytku hali magazynowej. Jedną z firm na rynku budowlanym, która oferuje inwestorom pełną realizację zlecenia, jest Borga. Należy pamiętać, że wybór wykonawcy warunkuje jakość wykonania hali i to, czy w przyszłości pojawią się usterki lub niedociągnięcia w budowli.