Suwnice zalicza się do grupy dźwignic, które bardzo chętnie wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki temu, że umożliwiają bezpieczny i wydajny transport towarów zarówno w pionie, jak i poziomie, ich zastosowanie jest naprawdę częste. Jednak jak każdego rodzaju urządzenia mogą ulegać awariom. W jaki sposób skutecznie zapobiegać niepożądanym przestojom? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można w poniższej publikacji.
Przyczyny przestojów w pracy suwnic
Postoje w pracy z wykorzystaniem urządzeń dźwignicowych są niepożądane, ponieważ generują niejednokrotnie duże koszty i wiążą się z niedotrzymaniem terminów, np. na linii produkcyjnej, lub potrzebą wprowadzenia zmian w ogólnym harmonogramie pracy danej firmy. Warto wiedzieć, co jest najczęstszą przyczyną takich postojów.
Okazuje się, że nierzadko jest to wina niesprawnych suwnic, które nie są poddawane regularnym przeglądom oraz pracom konserwacyjnym. W wielu przypadkach rażące zaniedbania prowadzić mogą nawet do konieczności przeprowadzenia kosztownego, generalnego remontu suwnicy. Czy warto dopuszczać do takiej sytuacji?
Odpowiedź jest tylko jedna – oczywiście, że nie warto. W jaki sposób można więc skutecznie zabezpieczyć się przed przestojem w pracy z wykorzystaniem suwnicy? Z pewnością warto postawić na regularnie wykonywane, fachowe przeglądy suwnic. To jednak nie wszystko. Co jeszcze jest istotne?
Remont suwnicy – kiedy konieczny?
Dźwignice z uwagi na bardzo częste użytkowanie są narażone na różnego rodzaju awarie lub nieprawidłowości w działaniu. Te ostatnie wiążą się jednak najczęściej ze zbliżającym się zakończeniem określonego przez producenta czasu żywotności urządzenia. Co to dokładnie oznacza?
Każda dźwignica ma określony okres żywotności, na który składa się liczba cykli oraz stanu obciążenia urządzenia transportu bliskiego. Remont suwnicy nie zawsze musi być bardzo kosztowny, ponieważ można go odpowiednio wcześniej zaplanować. Wówczas zyskuje miano remontu planowanego.
Aby to było możliwe, dobrze jest posiadać wiedzę o resursie suwnicy oraz stale kontrolować czas żywotności urządzenia dźwignicowego. Tutaj warto podkreślić, że specjalistyczny resurs suwnicy powinien odbywać się raz do roku i podczas niego resursu można zdobyć wiedzę na temat stopnia zużycia wszystkich z najważniejszych elementów tworzących suwnicę. Posiadając taką wiedzę, można z sukcesem określić, które z części dźwignicy należy poddać modernizacji lub konserwacji. Dopilnowanie tych czynności pozwoli nie tylko maksymalnie wydłużyć okres żywotności urządzenia, ale również skutecznie zapobiegnie możliwości wystąpienia jakiegokolwiek przestoju. Do tego praca z wykorzystaniem suwnicy będzie mogła być uznawana za wydajną.
Jak zabezpieczyć się przed przestojem?
Aby można było mówić o skutecznym zabezpieczeniu przed niepożądanym przestojem w pracy z suwnicą, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestią.
Podstawą maksymalnego okresu żywotności dźwignic jest regularne wykonywanie przeglądów technicznych, prowadzenie prac konserwacyjnych oraz wykonywanie modernizacji suwnicy. Istotne jest także wykonywanie planowych remontów suwnicy, do których wskazaniem jest zazwyczaj zbliżający się koniec okresu eksploatacji urządzeń, wskazany przez producenta.
Pamiętając o wdrożeniu wszystkich z wymienionych procesów, może się okazać, że koszty planowanego remontu nie są wysokie, a i zakup części zamiennych do suwnic również nie będzie się wiązać z koniecznością poniesienia dużych nakładów finansowych. W takim przypadku uniknie się też kosztownych przestojów w pracy z wykorzystaniem suwnicy. Za tym wszystkim iść będzie również niezakłócona praca każdego przedsiębiorstwa wykorzystującego dźwignice w codziennej pracy.
Dodać należy, że suwnice są urządzeniami znajdującymi zastosowanie głównie w zakładach produkcyjnych. Harmonogram prac zaplanowanych w takich miejscach będzie więc całkowicie bezpieczny i wolny od niepożądanych przestojów w produkcji.