Pierwsze emerytury po nowemu

Pierwsze emerytury po nowemu

Z początkiem października 2017 roku weszła w życie ustawa, obniżająca wiek emerytalny dla mężczyzn z 67 lat do 60 i z 65 do 60 dla kobiet. Emerytury po nowemu to temat, który rozgrzewał dyskusję publiczną przez wiele miesięcy. Głównie za sprawą spekulacji, czy system wytrzyma obciążenia, jakie właśnie na niego nałożono. Z nowych przepisów w pierwszych miesiącach skorzystało ponad 40 tysięcy osób, które według starych zasad powinny jeszcze funkcjonować na rynku pracy.

Gwarancja wypłaty

Do emerytury po nowemu ustawiło się więcej kobiet niż mężczyzn. 55 proc. wniosków złożyły panie, 45 proc. panowie. Średnia emerytura kobiet wynosiła 1540 zł, mężczyzn 2800 zł. Większość zainteresowanych podała swój numer konta, jednak jest jeszcze całkiem spora grupa osób, którym emerytury będzie przynosił do domu listonosz. Części emerytów przysługują świadczenia, ale zadeklarowali oni chęć do kontynuowania pracy. Wypłata świadczeń jest objęta gwarancją państwa. Pracownicy ZUS deklarują, że zakład odnotowuje wysokie wpływy ze składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dla pierwszych po zmianach emerytów pokrywają one ponad 80 proc. wydatków na świadczenia. Wcześniejszy wskaźnik na poziomie 74,5 proc. również był rekordowy.

Nowe pomysły

Dla samego ZUS wyzwanie było spore. W ostatnim kwartale 2017 roku z ustawy, rozliczającej emerytury po nowemu skorzystało ponad 330 tys. osób. To półtorakrotność rocznej liczby nowych emerytów z ostatnich dwóch lat. Pracownicy ZUS łączą obsługę bieżących wniosków z akcją informowania emerytów o stanie ich finansów. Specjalni doradcy finansowi mają pomóc w podjęciu decyzji o przejściu na emeryturę lub też kontynuowaniu pracy. Uproszczono również procedury, pomagające wyliczyć prognozowaną emeryturę. Do niedawna trzeba było składać specjalny wniosek, aby poznać taka prognozę. Wiele instytucji oferuje również tak zwany kalkulator emerytalny, zgodnie z którym można po wpisaniu swoich indywidualnych danych ujrzeć kwotę najbardziej zbliżoną do tej, jaka nas czeka na emeryturze.

Szybka decyzja

Większość osób, które zamierzały przejść na emerytury po nowemu mogło liczyć na sprawną i szybką obsługę. Dużym ułatwieniem jest fakt, że sprawy związane z okresami składkowymi po 1999 r., są ewidencjonowane na indywidualnych kontach emerytalnych. System sprawnie zarządza tymi danymi. Nieco gorzej jest, gdy sięga się do starego systemu emerytalnego jeszcze sprzed 1999 r., gdy nie ma kapitału początkowego. Wnioski, obejmujące zatrudnienie w tym czasie wymagają dodatkowych wyjaśnień.

Emerytury po nowemu nie oznaczają lawinowej rezygnacji z pracy. Wpływ nowelizacji na rynek pracy nie był tak istotny, jak sugerowano w opiniach i ekspertyzach jeszcze na etapie procedowania ustawy. Wielu emerytów po osiągnięciu wieku emerytalnego ma poczucie bezpieczeństwa, że nawet, jeśli zdecydują się na kontynuowanie pracy, to w każdym momencie mogą z niej zrezygnować.

Poprzedni artykułWAN – doświadczony deweloper godny zaufania
Następny artykułNa czym polega skupowanie spółek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj