Pieczątka firmowa – jakie wymogi powinna spełniać?

pieczątki standardowe

Czy pieczątka firmowa jest potrzebna do prowadzenia działalności? Jakie dane powinny się na niej znaleźć? Wielu przedsiębiorców myśli, że prowadzenie własnego interesu musi się wiązać z posiadaniem firmowej pieczątki.

Na pewno sam musisz się zgodzić z tym, że gdy masz pieczątkę, to podpisywanie umów z klientami jest prostsze i szybsze. Posiadanie podnosi też prestiż firmy. W szczególności jest to widoczne przy prowadzeniu korespondencji z klientami. W Polsce nadal dokument z pieczątką jest rzeczą świętą.

Co warto wiedzieć na temat pieczątki firmowej, czy istnieje obowiązek posiadania przez przedsiębiorcę pieczątki firmowej?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Co ciekawe, w polskim prawie nie ma żadnych regulacji dotyczące obowiązku posiadania pieczątki firmowej. Ta luka prawna odnosi się zarówno do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i do właścicieli spółek.

Prawo to jedno a Urząd Skarbowy drugie

Rzeczywistość wygląda tak, że trudno jest przedsiębiorcy cokolwiek załatwić w banku lub w Urzędzie Skarbowym bez pieczątki firmowej. Czasami wyrobienie pieczątki firmowej przy rejestracji w Urzędzie Skarbowym lub przy zakładaniu firmowego konta w banku jest po prostu konieczne. Warto mieć pieczątkę firmową również wtedy, gdy składa się oficjalne deklaracje i prowadzi korespondencję z tymi instytucjami. Pieczątka firmowa może być również potrzebna w obrocie handlowym.

Najpierw pieczątka, później podpis

Czy spotkałeś się już z sytuacją, gdy urzędnik przed złożeniem przez Ciebie lub przez osobę przez Ciebie upoważnioną wymagają postawienia pieczątki? Jeżeli tak, to już wiesz, że bez pieczątki firmowej z takim urzędnikiem absolutnie nic nie załatwisz. Polskie prawo mówi o tym, że podpis przedsiębiorcy stanowi oświadczenie woli przedsiębiorcy. Stąd wniosek, że takie działanie urzędnika jest bezprawne. Jednak pewnie już nie raz zauważyłeś, że urzędy mają swoje prawo i pewnych rzeczy zwyczajnie nie przeskoczysz.

Co zrobić jeżeli nie masz jeszcze pieczątki firmowej?

Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie napisanie w odpowiedniej rubryce albo obok niej zdania: ,,Nie mam firmowej pieczątki”. Możesz również zostać poproszony o złożeniu razem z dokumentami oświadczenia o tym, że nie posiadasz pieczątki.

A jak poradzić sobie w banku bez pieczątki firmowej?

Tutaj sytuacja prezentuje się trochę inaczej. Instytucje finansowe w swoich regulaminach dotyczących oferowanych produktów i usług mogą mieć zupełnie inne zapisy, niż urzędy. Niektóre z banków wymagają posiadania pieczątki firmowej na przykład przy zakładaniu konta firmowego lub zewnętrznego finansowania działalności.

Lepiej mieć pieczątkę firmową, niż jej nie mieć

Jak już pewnie zauważyłeś brak pieczątki firmowej może być uciążliwy w wielu sytuacjach. W dodatku wydłuża lub uniemożliwia załatwianie niektórych spraw w urzędach i w instytucjach finansowych. Lepiej od razu wyrobić sobie pieczątkę firmową, nie tylko ze względu na Urząd Skarbowy, ale również na potencjalnych klientów. Profesjonalizm przede wszystkim.

Jakich osób dotyczy obowiązek posiadania pieczątki firmowej?

Obowiązek posiadania własnej pieczątki odnosi się wyłącznie takich specjalistów, jak: lekarz i lekarz weterynarii, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka i położna, instruktor i wykładowca szkoły nauki jazdy. Te osoby z pewnością nie powinny zwlekać z wyrobieniem pieczątki firmowej.

Jakie informacje powinny znaleźć się na firmowej pieczątce?

Wszystko jest zależne od formy działalności. Bez względu na to, czy w ramach firmowej pieczątki użyjesz takiej pochodzącej od firmy Wagraf, Colop, Trodat, to każda spełni swoje zadanie. Gdy wybierasz pieczątkę firmową, to zwróć uwagę na powierzchnię zadruku i liczbę linii, na których można umieścić firmowe dane. Prawo mówi o tym, że pieczątka firmowa powinna zawierać podstawowe informacje o firmie. Przy jednoosobowych działalności gospodarczych na pieczątce muszą znaleźć się takie informacje jak: pełna nazwa firmy, siedziba i jej adres, numer identyfikacji podatkowej (NIP). Na pieczątce można umieścić graficzne logo firm.

Fot. www.sklep-pawtom.pl

Poprzedni artykułPomoc adwokata w sprawie rozwodowej – czy warto z niej skorzystać?
Następny artykułMarka własna – kapitał przedsiębiorstwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj