Napęd hydrostatyczny w wózkach widłowych

Napęd hydrostatyczny to jedno z rozwiązań konstrukcyjnych, na które często decydują się producenci wózków widłowych. Warto zapoznać się z zasadą jego działania i zaletami by dowiedzieć się, czy właśnie wózek widłowy z napędem hydrostatycznym jest tym, czego potrzebujesz w swoim przedsiębiorstwie i na swoim magazynie.

Jak działa napęd hydrostatyczny?

Napęd hydrostatyczny z teoretycznego punktu widzenia pozwala na zmianę energii pochodzącej z silnika (w przypadku wózka widłowego z silnika elektrycznego czy spalinowego) na energię ciśnienia cieczy hydraulicznej. Staje się ona tym samym nośnikiem tej energii, którą można zamienić ponownie na energię mechaniczną. Inaczej rzecz ujmując, układ hydrauliczny w postaci zasilanych silnikiem pomp napędza układ jezdny wózka widłowego przy wykorzystaniu ciśnienia cieczy roboczej.

Czym się charakteryzuje napęd hydrostatyczny w wózku widłowym?

W wózkach widłowych z napędem hydrostatycznym nie znajdziemy w ogóle… skrzyni biegów. Wózki te nie są wyposażone tym samym także w pedał sprzęgła oraz nie jest konieczne uzupełnianie konstrukcji pojazdu o hamulce. Wózkom z napędem hydrostatycznym wystarcza posiadanie dwóch pedałów – jednego do jazdy do przodu, drugiego – do jazdy do tyłu. Zatrzymanie wózka widłowego następuje, gdy żaden z nich nie jest wciśnięty.

Jakie są zalety wózków widłowych z napędem hydrostatycznym?

Tego typu wózki widłowe są przede wszystkim relatywnie łatwe w obsłudze. Operatorzy wózków widłowych z tego rodzaju napędem cieszyć się mogą dużym komfortem pracy oraz takimi udogodnieniami jak wysoki momenty obrotowy, duża płynność sterowania prędkością ruchu czy bezstopniowa zmiana przełożenia.
Napęd hydrostatyczny w wózkach widłowych cechuje się ponadto długą żywotnością. Nie wymaga częstych napraw, a i nie przysparza wielu awarii. Napęd hydrostatyczny zużywa się bardzo wolno, dzięki czemu nabywając wózek widłowy z napędem hydrostatycznym możemy się spodziewać, że przynajmniej w aspekcie jego układu hydraulicznego nie będziemy musieli tak szybko szykować się na naprawy.

Wózki z napędem hydraulicznych cechują się mniejszym obciążeniem pracy silnika napędowego. Zapewniają mniejsze zużycie hamulców – jeśli zostały zamontowane. Praca z ich wykorzystaniem jest bardzo płynna, co ma przełożenie na bezpieczeństwo operowania wózkiem widłowym na magazynie. Warto zastanowić się, czy zdecydować się na skorzystanie z tych wszystkich zalet w swoim przedsiębiorstwie i na swojej hali magazynowej.

Poprzedni artykułChcesz usatysfakcjonować klienta? Zadbaj o jego przesyłkę!
Następny artykułWizualizacja danych – wszystko co musisz o niej wiedzieć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj