Suwnice jako specjalistyczne urządzenia dźwignicowe znajdują zastosowanie w wielu bardzo zróżnicowanych gałęziach przemysłu. W przemyśle portowym wykorzystywane są głównie do transportowania ciężkich ładunków, w tym części do budowy maszyn czy innych urządzeń. W jakiego rodzaju portach nowoczesne suwnice stosowane są szczególnie często? Sprawdziliśmy to. Wszystkich zainteresowanych tym tematem zapraszamy do uważnej lektury poniższej publikacji.
Suwnice w portach śródlądowych
Specjalistyczne urządzenia suwnicowe znanej firmy Demag wykorzystywane są często w portach śródlądowych. Jednym z największych na świecie portów tego typu jest port w Duisburgu. Z tamtego miejsca właśnie, z wykorzystaniem najnowocześniejszych suwnic, rozpoczyna się podróż wielu elementów konstrukcyjnych maszyn – tu wspomnieć należy przede wszystkim o transformatorach, turbinach oraz całych instalacjach. Ich sprawny oraz maksymalnie bezpieczny załadunek nie byłby możliwy, gdyby nie wykorzystanie znanych z wielofunkcyjności suwnic. Ogromny wybór dźwignic znaleźć można w ofercie produktów dostępnych u dobrego producenta z branży. Zainteresowanym polecamy odwiedzenie strony.
Warto wiedzieć, że w dużych portach śródlądowych nowoczesne suwnice zamontowane są nie tylko od strony lądu, ale również od strony zbiornika wodnego. Takie rozwiązanie pozwala zachować nie tylko pełnię sprawności logistycznej w portach, ale umożliwia również bezproblemową i maksymalnie bezpieczną obsługę wyjątkowo ciężkich ładunków. W portach śródlądowych, takich jak port w Duisburgu, ogromną popularnością cieszy się zastosowanie niezawodnych suwnic dwudźwigarowych wyposażonych we wciągnik linowy.
Dźwignice niezastąpione w transporcie morskim
Z uwagi na to, że jednym z podstawowych ogniw w łańcuchu dostaw pozostaje transport morski, to właśnie w portach odbywa się załadunek i rozładunek wielu rozmaitych towarów – w szczególności tych najcięższych i największych gabarytowo. Tutaj warto również podkreślić, że nowoczesna suwnica okazuje się niezastąpionym elementem wyposażenia również takich właśnie miejsc.
Ogromną popularnością cieszy się zastosowanie trójmodalnego przeładunku materiałów ciężkich, a wdrożenie systemu suwnicowego pozwala na zapewnienie niezakłóconej pracy logistycznej w portach. A wielkich portów morskich na świecie nie brakuje! To dzięki portom można mówić o wdrożeniu relatywnie niskich kosztów dostaw. Warto wiedzieć więc, które ze światowych portów morskich znajdują się w ścisłej czołówce tych największych portów.
Największe porty morskie
Listę znanych z ogromnych rozmiarów portów morskich, z roczną przepustowością TEU na poziomie 43,5 mln, otwiera port w Szanghaju. Port ten określany jest także mianem najbardziej ruchliwego portu, wyprzedzając nawet ten uważany jeszcze w 2010 za największy port w Singapurze. Ten ostatni jeszcze 12 lat temu odpowiadał za obsługę niemal ⅕ światowego transportu kolejowego. Przyszedł jednak czas, że musiał ustąpić pierwszeństwa w przepustowości i ruchliwości portowi z Szanghaju. Warto wiedzieć jednak, że port morski w Singapurze wciąż ma połączenie z 600 innymi portami ze 123 krajów!
Trzecie miejsce pod względem wielkości i przepustowości wśród światowych portów morskich zajmuje ten w Ningbo-Zhoushan. Właściwie jest to zespół portów składający się z portu morskiego Beilun, portu ujściowego Zhenhai oraz portu rzecznego śródlądowego Ningbo. Opisywany port znajduje się na wybrzeżu Morza Wschodniochińskiego i jest znany z rocznej przepustowości TEU na poziomie 28,7 mln.
Czwartą lokatę pod względem wielkości zajmuje chiński port morski w Shenzhen, kolejne miejsca przypadają zaś portom w: Kanton, Qingdao, Busan (Korea Południowa), Tianjin czy w Hongkongu. 10 miejsce na liście największych portów morskich świata zajmuje port w Los Angeles, składający się z 270 nabrzeży oraz 27 terminali. To jednocześnie również najbardziej ruchliwy port znajdujący się na terenie Stanów Zjednoczonych, wyróżniający się roczną przepustowością TEU na poziomie 17,3 mln.